Tuulivoimaa merelle

11442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ihania merimaisemia kuvissa. Ja niin hyvin on otettu ympäristönsuojelulliset näkökohdatkin huomioon!!

Äänestä
  • Kohta sinä ja muut tuulivoiman vastustajat otatte ne "näkökohdat" kirjaimellisesti huomioon päreenvalossa!

    Jostakinhan sitä sähköä on tulevaisuudessakin saatava!

    Äänestä

  • -!!!- kirjoitti:

    Kohta sinä ja muut tuulivoiman vastustajat otatte ne "näkökohdat" kirjaimellisesti huomioon päreenvalossa!

    Jostakinhan sitä sähköä on tulevaisuudessakin saatava!

    Niin on saatava, mutta ei sen nimissä tarvitse merenrantoja pilata. Lisätään ydinvoimaa, aurinkoenergiaa, vesivoimaa (jo valjastettuihin jokiin) jne - ja kehitetään energiaa säästävää teknologiaa. Näin ei tarvitse tuhota enää lisää luontoa.

    Äänestä

  • Ei kai se mikään peruste ole pilata Suomen rannikkoja, jos muualla ovat jo pilanneet!! Haloo, mikä tyhmyys se oikein kukkiin päässänne?

    Äänestä

  • Tuo Köpiksen ( Kastrupin ) edustalla oleva pieni tuulipuisto näkyy hyvin lentokoneista nousujen ja laskujen aikana. Mielestäni kyseessä on
    - julkisuustemppu
    - haetaan kokemuksia off-shore -tuuliturbiineista.

    Off-shore -tuulipuistot kangastelevat tällä hetkellä suunnitelmissa, käytännössä niitä ei vielä tänä päivänäkään tehdä tosissaan. Syitä on moninaisia, mm.
    - aaltoliike tuo ihan uudet kuormitustapaukset. Ei näinä myllyjä pohjaan asti perusteta, ne kelluvat eräänlaisissa poijuissa. Mutta kuten sanottu, tämä ala on vielä lapsenkengissään.
    - korroosiosuojaus kriittinen

    Äänestä

  • Ne siellä Virossa tekee paljon muitakin tyhmyyksiä enemmän kuin me. Ei meidän tarvitse tyhmyyksien kilpajuoksuun mukaan lähteä.

    Äänestä

  • mennä.. kirjoitti:

    Ne siellä Virossa tekee paljon muitakin tyhmyyksiä enemmän kuin me. Ei meidän tarvitse tyhmyyksien kilpajuoksuun mukaan lähteä.

    Taloudellisesti jos me vain tyydymme katselemaan vierestä ja emme kehitä omaa maatamme aktiivisesti!

    Monet työpaikat jo valuneet viroon ja yksi syy on halvempi energia.

    Äänestä

  • Nääs... kirjoitti:

    Taloudellisesti jos me vain tyydymme katselemaan vierestä ja emme kehitä omaa maatamme aktiivisesti!

    Monet työpaikat jo valuneet viroon ja yksi syy on halvempi energia.

    Monessakin asiassa. Esim huomattavasti uudempi ja vähemmän saaastuttava autokanta, teknisesti edistyksellisiä koska ovat käyttäneet jo usean vuoden ajan nettiäänestystä, huomattavasti avoimempi suhtautuminen uuteen teknologiaan jne...

    Suomessa jämähdetty ajatukseen, että meillä on jo kaikki hyvin, eikä mitään tarvitse enää kehittää!

    Se on vaarallinen kuvitelma tulevaisuuden kannalta!

    Äänestä

  • totuuden torvi... kirjoitti:

    Monessakin asiassa. Esim huomattavasti uudempi ja vähemmän saaastuttava autokanta, teknisesti edistyksellisiä koska ovat käyttäneet jo usean vuoden ajan nettiäänestystä, huomattavasti avoimempi suhtautuminen uuteen teknologiaan jne...

    Suomessa jämähdetty ajatukseen, että meillä on jo kaikki hyvin, eikä mitään tarvitse enää kehittää!

    Se on vaarallinen kuvitelma tulevaisuuden kannalta!

    Demarivallan aikana tämä maa on pysähtynyt, ikäänkuin maailma olisi nyt valmis. Muut maat sensijaan ovat jatkaneet kehitystään, seurauksena jälkeenjääneisyys, joka tulee heijastumaan suoraan elintasoomme.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-selvitysmies- kirjoitti:

http://www.sustainablemiddleclass.com/turbines-water.jpeg
http://galathea3.emu.dk/billeder/satelliteeye/casestudies/capeverde/CapVerde_1_L.jpg
http://www.emu-consult.dk/includes/middelgrunden.jpg
http://www.offshore-power.net/Files/Billeder/scrobyaerial.jpg
http://www.windpower.org/res/samsoe.jpg
http://polnotes.typepad.com/windfarmblog/images/rachel_in_denmark_1.jpg
http://www.windows.ucar.edu/earth/climate/images/windfarm.jpg
http://www.heise.de/tp/r4/artikel/18/18852/18852_1.jpg
http://www.citizenscampaign.org/images/ocean_wind .jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu