http://www.catalinradio.com/history.php
Catalin-materiaalista tehtiin esim. radiolaitteiden laatikoita. Oli kuulemma kalliimpaa kuin bakeliitti.
Catalin-materiaalista tehtiin esim. radiolaitteiden laatikoita. Oli kuulemma kalliimpaa kuin bakeliitti.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.radiolaguy.com/Showcase/BakeliteCatalin.htm
Samat lähtöaineet mutta hieman erilainen valuprosessi? Se on tuotenimi Catalin, niin kuin Bakelite....
Bakelite- ja Catalin-nimisten kertamuovien (bakeliitti ja kataliini?) lähtöaineet ovat fenoli ja formaldehydi. Niitä työstettäessä (esim. sahattaessa) syntyy voimakkaanpuoleinen haju- tai tuoksuelämys, kokijasta riippuen.
Tuon saman fenolinaromin voi kokea nuuhkiessaan ja siemaillessaan Islayn saaren single malt -viskejä. Mielestäni Ardbeg on fenolisista fenolisin.
0,7-litraisen Ardbeg-ruukun omistajaksi jos kuka haluaa, niin Alkon kassalla köyhtyy 44 euron verran. Ei ole paha hinta mainiosta fenolivedestä!
”Ardbeg maintains the robust and earthy aromas associated with Islay malts. Described as having a hefty bite and a rich finish, flavours detected include peat-smoke, seaweed, sawdust and iodine. A bedtime malt.”
http://www.islaywhiskysociety.com/ardbeg/index.html
Eilissäiltana otin silmienummistuslääkkeeksi pullonpohjat saman Islayn saaren Caol Ila -viskiä. Kymppiä kevyempää kukkarolle kuin tuo Ardbeg.
Jos joku paheksuu irstasta arki-iltaista yopottelua, niin voin puolustautua sillä, että olin eilen vuotta vanhempi kuin toissapäivänä.
Skottimaltaat ovat äijien viiniä. Otsikon juomassa aistin mm.
hikistä rugbyjoukkuetta - fenolin lisäksi.
Talisker kuuluu ehdottomasti suosikkeihini sekin! Se on kotoisin Skyen saarelta, vähän Islayta pohjoisempaa.
Ardbeg (46 %) ja Talisker (45,8 %) ovat vähän tujumpaakin tavaraa kuin useimmat Alkosta myytävät viskit, joiden standardiväkevyys on 40 %.
Jotta tällä höpötykselläni olisi edes jonkinlainen oikeutus kielipalstalle, siteerattakoon viisaita ulkomaankielellä:
”The king o' drinks, as I conceive it,
Talisker, Islay or Glenlivit!”
Nehän eivät koske alkuperäistä kysymystä mitenkään. Kummallista. Eikö voisi aloittaa uutta ketjua itseään kiinnostavasta aiheesta, joka menee alkuperäisestä kysymyksestä aivan ohi?