ruokien pakastus

keittiöremppa

Heipä hei

Keittiöremontti koittaa heinäkuussa, arvioitu aika n.3vk. Liesi siis tämän ajan ei käytössä. Jk/pk käytössä ja mikro.

Eli nyt tarvitsisin neuvoa mitkä kotiruoat kestää parhaiten pakastusta ja mikrossa lämmitystä. Tarkoitus siis tehdä ruokaa mahdollisimman paljon valmiiksi nyt pakastimeen jota voi sitten lämmittää mikrossa.

Keittoa olen aikaisemmin pakastanut ja minusta peruna kärsii aika paljon pakastuksesta. Miten käy makaronille ja riisille? Onnistuuko jauhelihakastike ja spagetin pakastus? Tai kanakastike ja riisi?

Erillaiset kiusaukset ilmeisesti kestää hyvin pakastusta? Entäs makaronilaatikko?

Muita vinkkejä otan innolla vastaan!

7

3618

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha kokki

      Olet siismyös huomannut, kuinka peruna muuttuu etenkin keitossa ryynimäiseksi rakenteeltaan sulaessaan. Siispä vältä keittoja joissa on perunaa. Koska remonttiaika on "vain" tuo kolme viikkoa, voit pakastaa miltei mitä tahansa tavallisimpia kotiruokia, aika ei ole ainakaan esteenä. Mutta kannattanee muistaa, että pakastaminen kannattaa suorittaa mahdollisimman käytännöllisissä erissä ja suht pieniä määriä kerrallaan, jotta prosessi tapahtuisi mahdollisimman nopeasti.
      Valoisana puolena asiassa voit katsoa vapautumisesi kokkaamisesta remonttiajalta ja saathan uuden "köökin" lopulta käyttöösi.

      • keittiöremppa

        Juu, olen ostellut yhden annoksen kokoisia rasioita johon ajattelin että on helpoin aina kerta-annos pakastaa ja sulattaa.

        Mikä ihme siinä on että kiusauksen pakastus onnistuu ihan hyvin mutta keitossa peruna tosiaan ryynittyy? Entäs kun kaupassa näkyy myytävänä erillaisia keittoja pakastettuna niin tapahtuuko niiden perunoille samalla tavalla? Ainoastaan pinaattikeittoa olen valmiina ostanut.

        Minusta kolme viikkoa ilman ruoanlaittoa kuulostaa kovin pitkältä, minusta on mukavaa keittiössä pyöriä ja ruoanlaitto on mukavan rentouttavaa. Pakastuksen maailma on vasta vähän aikaa sitten minulle tuonut uusia ulottuvuuksia (ennen ei ollut pakastinta) niin tuo on vielä vähän hakusessa mitkä ruoat sen kestää. Eniten tuo perunat keitossa ihmetytti kun kaupassa kuitenkin myydään pakastettua keittoa...

        Kertokaa joku tietävä miten kaupan keittojen perunoille tapahtuu sulaessa!


    • ehdotus

      Jos teillä on omaa pihaa ja grilli, niin sitäkin voi hyödyntää tuon keittiörempan aikana ruuanvalmistuksessa, saa vähän vaihtelua. Tietty jos asuu kerrostalossa, niin sitten ei välttämättä onnistu.

      • Anonyymi

        Eikä espoon kaupungin vuokrarivarissa!


    • hiekkakku

      Kun keität keiton älä keitä perunoita keitossa ihan kypsiksi vaan jätä ne puoli kypsiksi. Tällöin ne kestää paremmin pakastuksen ja sulatuksen. Ja muistathan valita kiinteät peunat!

      Ja jos tykkäät kokkailusta osta mikro-keittokirja kirjakaupasta tai kirpputorilta. voit myös etsiä netistä ideoita. Mikrossa voi valmistaa kakkuja, perunaa, kalaa, lihaa ja kasviksia. Tulet vielä yllättymään mihin kaikkeen mikrosi pystyy.

      Hauskoja hetkiä mikrosi kanssa ja onnistunutta keittiö remppaa.

    • titta-37

      voiko avokadokeittoa pakastaa?

    • Remontti on jo varmaan tehty, mutta lähes kaikki yhdessä astiassa valmistettavat laatikko- ja pataruuat toimii hyvin pakasteina ja on helppo lämmittää uudelleen. Itse teen yleensä paljon kerralla maksalaatikkoa, kaalilaatikkoa, makaronilaatikkoa tai lasagnea ja pakastan osan.

      En tykkää pakastaa ruokia, joissa on erikseen hiilihydraatit, proteiinit ja kastike. Ihan turhaa säätämistä tulee kun pitää esimerkiksi perunat, pihvit ja kastikkeet pakata erikseen Näistä tulee käyttökelpoisempi ja paremmin säilyvä kun tekee jauhelihaperunasoselaatikon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      71
      1104
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      949
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      910
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      818
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    10. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      23
      604
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      596
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      565
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    15. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      509
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      484
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe