apophis on vuonna 2004 havaittu yli 300-metrinen Maan lähelle tuleva asteroidi. uusimpien tietojen mukaan apophis menee 2029 niin läheltä maata että menee alle sateliittien. Ja kun apophis tulee uudelleen vuonna 2036 professorit on laskenut osuman tarkalleen meistä itään eli äiti venäjälle ja sit poistuu suomi maailman kartalta
apophis meteoriitti lähenee
kohta paukkuu
52283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Näyttäisi (sinun harmiksesi?) vähän siltä, että ei pauku:
http://en.wikipedia.org/wiki/99942_Apophis
keskusteluja.
Vihdoinkin mahdollisuus, että tämä paska ihmisrotu häviäisi maailmankaikkeudesta, hienoa.
Vähän väärin meni, lapsoinen.
Apophis on n. 250 metrinen ASTEROIDI, jonka osumamahdollisuus Maahan v. 2036 on 1:45 000 ja v. 2037 se on 1:12 300 000
Ja osumakohta sijaitsee Meksikonlahdella, ei suinkaan itänaapurissa
No nähtyäni erään laskelman, sen ei pitäisi osua suomeen, tosin Tunguskan tapauksessakin, oli 4 tunnin marginaali, että olis osunut suomen kohdalle.
eli suomi oli 4 tuntia aiemmin samalla korkeusasteella, kuin tunguskan turman keskipiste...mielenkiintoista, määrittää turmakohta muutaman tunnin tarkkuudella, kun ohilento tapahtuu 20 ja 30 vuoden päästä(2029 ja seuraava ohilento 2036?)