Kuis nyt pörisee ilmastohystiksillä? Onko tulossa kuumia tulvia vai kuivaako jääkarhut tureikkoon jään puutteessa. Mikä on päivänpolttavin todiste hirveästä muutoksesta ja joko käyrän nokka on mennyt laipiosta läpi?
Sivu kulkiessani
kysyn...
5423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käyrätaulu on juuri siirretty hyljättyyn viljasiiloon josta on katto poistettu. Kuusi muuraria muuraa seiniä korkeammiksi urakalla mutta silti käyrän kärki menee ajoittain korkeammalle kuin on ylin tiilivarvi. Arvioitu lämmönnousu arvioidusta lämmöstä 100 vuotta sitten on nyt luokkaa 0,7 astetta virhemarginaalin ollessa -3,5- 3,5 astetta. Jos tahti jatkuu samana on käyrää ryhdyttävä heijastamaan satelliitista mereen jotta se mahtuu kokonaisena näkymään. Eräässä komediassa muudan heppu, al kore nimeltään joutui nousemaan hissillä ylemmäs käyrän huippua osoittaakseen joka kertoo ongelman vaikeasta luonteesta jo komedian valmistumisaikaan.
joten pistä tuo arvokas hengentuotteesi talteen ja lue sitä aina 10 vuoden välein seuraavat 90 vuotta ja kerro sitten tällä palstalla miltäs nyt tuntuu!
Valitettavasti en ole tilaisuudessa lukemaan kommenttejasi kuin hyvin, hyvin rajoitetun ajan.
Se on jo ensimmäinen merkki lähestyvistä lopunajoista, kun Kaikkivaltias viskelee salamia taivaalta harva se ilta.
Goren ennustekäyrä nousi pystysuoraan ylöspäin joten parin päivän päästä koko ilmakehä on pelkkää hiilidioksidia.
Tietääkseni käyrää on alettu käärimään rullalle ja nousujohde ilmoitetaan vastedes kierroksina ilmastorullalla. Yksi kierros vastaa yhtä metriä nousevaa käyrää ja on asteina hiukan alle promillen. Ilmastorullaa säilytetään Al Coren kotona jääkaapissa eikä sitä pääse hypistelemään kuin ipcc.n valtuuttamat agentit ja kolmivuorotyötä tekevät rullaajat joiden taustat on selvitetty.