magneettisen vastakohta

Minusta sekä magneetiton että epämagneettinen tai ei-magneettinen kuulostavat omituisilta. Onko olemassa jokin parempi ilmaisu?
7957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Magnetisoitumaton tai antimagneettinen, riippuen asiayhteydestä ja mitä ominaisuutta siinä halutaan painottaa.

Äänestä
  • . . .

    Äänestä

  • En suinkaan väitä vastaustasi vääräksi – päinvastoin!

    Haluan vain kysyä, voisiko sanan 'magnetisoitumaton' tilalla käyttää lyhyempää muotoa 'magnetoitumaton'?

    Emmehän tavallisesti puhu esimerkiksi sähkömoottorin magnetisointivirrasta vaan magnetointivirrasta. Johdonmukaista olisi silloin puhua myös magnetoitumisesta eikä magnetisoitumisesta.

    Vaiko eikö?

    Myönnän, että 'magnetisoitumaton' tuntuu korvaan tutummalta kuin 'magnetoitumaton'.

    Äänestä

Noilla googlettamalla voi asia valaistua.
Katso myös Perliittinen.

Äänestä

”Magneetiton” on tietysti sellainen, jolla ei ole magneettia. On vähän vaikea kuvitella, missä sellaista sanaa käytettäisiin.

Sen sijaan ”epämagneettinen” ja ”ei-magneettinen” tarkoittavat magneettisen vastakohtaa ja ovat käytössä. Miksi siis etsisit muita vaihtoehtoja? Esimerkiksi ”magnetisoitumaton” olisi hankalampi ja kömpelömpi sana eikä juurikaan käytössä. Sitä paitsi on tarkkaan ottaen kyseenalaista, voiko sitä käyttää epämagneettisesta aineesta, joko on magnetisoitunut ja sitten menettänyt magneettisuutensa eli demagnetisoitunut.

”Epämagneettinen” on hiukan sujuvampaa suomea, koska se vastaa kielessä vanhastaan käytettyä tapaa muodostaa vastakohtasanoja. Tiukan loogisestikin se on parempi, koska suomen kielessä ei muutenkaan käytetä yhdyssanan alkuosana verbin finiittimuotoa (jollainen ”ei” pohjimmiltaan on), mutta partisiippimuotoja kyllä. :-)

Äänestä
  • olisi yhtä käypä vähintään kuin tasapainoton.

    Äänestä

  • ”Magneetiton” on tietysti sellainen, jolla ei ole magneettia. On vähän vaikea kuvitella, missä sellaista sanaa käytettäisiin.

    Yksi esimerkki on kaiutin, jossa yleensä on magneetti. Erikoistarkoituksissa käytetään magneetitonta kaiutinta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


luontevaa? kirjoitti:

Minusta sekä magneetiton että epämagneettinen tai ei-magneettinen kuulostavat omituisilta. Onko olemassa jokin parempi ilmaisu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu