vai säilyvätkö? Katsoin tänään kaupassa luomuomenia, jotka olivat italialaisia. Näyttivät tosi hyviltä. Aioin jo ostaa niitä, kun mieleeni tuli epäilys. Miten ihmeessä viime syksyn sato voi näyttää niin hyvältä. Omassa puutarhassani kasvaneet omenat kestivät käsittelemättöminä hädin tuskin jouluun asti. Saako luomuomenia käsitellä jollakin säilöntäaineella?
Luomuomenat
2
770
Vastaukset
- Woblibobli
Eiköhän se ekologisuus ole jo menetetty, kun pitää Italiasta ne tuoda. Kotimaista satoa sen olla pitää. Ja omena on kausiherkku. :)
...ovat suuria luomuntuottajia. Suomalainen luomutuotanto ei riitä muiden kuin kenties juuresten osalta tyydyttämään kysyntää, nippa napan edes parhaana Suomen satokautena.
Toivon, että mitä käsittelyyn tulee, siihen vastaa joku asiantuntija.
Säilyvyys ei ole pelkästään käsittelystä kiinni, vaan myös lajikkeen ominaisuuksista. Suomessa tuotetaan omenalaatuja (ilmeisesti) ei kuitenkana luomuna, jotka kyllä kestävät pitkälle kevääseen, ei toki ympäri vuotta.
Nykykuluttaja tietää enää vähän kausiluontoisuudesta, kun aina on kaikkea tarjolla. Mitä ei omassa maassa tuoteta, sitä rahdataan tuhansien kilometrien päästä, niin kuin esim. viinimarjoja Etelä-Afrikasta Stockalle joulun aikaan.
Luomuomenia tuodaan myös hyvin yleisesti myös Argentiinasta. Näin meillä Suomessa on "kausituotetta" aina kaupan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741