Täytyykö luottokortilla netissä maksaessa "kortin omistajan nimi" -kohtaan kirjoittaa ihan täydellisen kokonainen nimi molempine etunimineen? Vai onko väliä?
Luottokortilla maksaminen
6
4320
Vastaukset
- ainoastaan
etu- ja sukunimi riittävät.
- Hömö
Kiitos paljon avusta! :)
Käsitykseni mukaan siihen pitää kirjoittaa kortin omistajan nimi samassa muodossa kuin se on kortin päällä.
Joissakin nettipalveluissa on maksulomakkeella erilliset kentät sukunimelle, etunimelle ja toiselle etunimelle. Jos etunimessä on yhdysviiva (esim. Anna-Maria), laittaisin tuon kokonaisuudessaan ensimmäiseksi etunimeksi ja jättäisin toisen kentän tyhjäksi. Muuten yhdysviivan puuttuminen voi aiheuttaa sen, että lopputulos ei ole täsmälleen sama kuin kortin päällä oleva nimi. Silloin maksaminen ei onnistu.- Mastercard Vinkuu
Vielä tarkennuksena/poikkeuksena tuohon nimen kirjoittamiseen että jos sukunimesi sisältää skandeja (å,ä,ö) niin ne kannattaa kirjoittaa "normaaleina" kirjaimina eli o tai a, koska englanninkieliset ohjelmat eivät tunnista nuita ääkkösiä oikein.
Hauskaa shoppailua kaikille! :)
- Ronja9
Yleensä kortin haltijan tiedot (nimi ja osoite) ovat lähinnä 'ekstra-tarkistuksia' varten. Ainakin niissä firmoissa, joissa olen itse työskennellyt, on luottokorttitietoja tarkistettu tiettyjen kriteerien täyttyessä (=kyseessä ns. epäilyttävä maksu) tai sitten pistokokeina silloin tällöin, sieltä täältä.
Jos tiedot eivät täsmää, ei luottokorttia ole veloiteta ja asiakkaalle on ilmoitettu, ettei korttia voida veloittaa.
Jokaisella firmalla tosin on omat käytäntönsä, toisissa ollaan välimerkinhyväilijöitä ja vain merkilleen oikein kirjoitetut tiedot hyväksytään kun tietoja tarkistetaan, toisissa taas otetaan huomioon inhimilliset virheet ja hyväksytään sinne päin olevatkin.
Itse kirjoittaisin siis nimen niin kuin se on korttiin kirjoitettu. - Hömö
Kiitos kaikille avusta! Johan rupesi nyt onnistumaan . :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110944
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892