Hälsans kök soijanakit

Suosittelen

Olen maistellut erilaisia kasvisgrillereitä ja makkaroita, mutta olen monesti joutunut pettymään kuivakkaan makuun ja jauhoiseen koostumukseen. Nyt maistoin Hälsans kök -soijanakkeja (pakastealtaasta) ja olin aivan ihmeissäni. Maku ja koostumus oli kuin oikeissa lihasta tehdyissä nakeissa, mutta niitä saattoi syödä vailla huonoa omaatuntoa. (No välillä epäilin, että paketin sisältö on vaihtunut tai sana "sojakorv" oli huijausta).

Olivat kyllä uskomattoman maukkaita kun pistelin menemään sinapin ja uusien perunoiden kanssa. Suosittelen, mutta pitää varoittaa, että maku on kyllä pelottavan lihaa muistuttava. Tuote sisältää munanvalkuaista, joten se ei sovi vegaaneille.

Jos kiinnostaa, niin tässä vielä kuva paketista helpottamaan löytämistä: http://wajden.sprayblog.se/upload/sojakorv_239X239_2004.jpg

9

4800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • §§§§

      Noista tulee myös hyvä nakkikastike, joka toimii erityisesti pottumuusin kera. Ei erota aidosta.

    • tykästynyt

      kaiken kokeilleena ne tosiaan on hyviä ja monet lihansyöjä kaveritkin ovat ihmetelleet maukkautta.Yleensä käy niin et jos meen johonki bileisiin tai grilli-iltaan omat nakit mukana ni hyvin nopeesti hupenee muiden suihin ; )

    • Josuli

      Olet oikeassa. Olen syonyt niita vuosia, ne ovat parhaita! (Kerran maistoin tofumakkaraa ja se oli aivan kamalaa). Kerran toissa tyotoverini katseli epailevasti kun kerroin syovani soijanakkeja. Annoin hanelle palan maistiaiseksi, ja han hullaantui siihen aivan taysin ja sanoi ostavansa sita itselleen vaikkei olekaan kasvissyoja :) (P.S. Vaikka rakenne ja maku onkin lahella lisaa, se ei tarkoita etta siina olisi lihaa. Olen ollut niin kauan syomatta lihaa, etta jos soisin sita naissa nakeissa, olisi mahani varmasti kipea)!

    • Juhazz

      En ole nähnyt tuollaisia nakkeja pakastealtaissa,
      Mistä kauppaketjusta kannattaisi etsiä ensimmäisenä?
      Citymarket? Prisma?

      • ehyujgtrfd

        Ainakin valintataloissa ja S-marketeissa löytyy niistä altaan päällä olevista pakastinkaapeista. CM:stä ja Prismasta luulisi löytyvän myös.


      • Juhazz
        ehyujgtrfd kirjoitti:

        Ainakin valintataloissa ja S-marketeissa löytyy niistä altaan päällä olevista pakastinkaapeista. CM:stä ja Prismasta luulisi löytyvän myös.

        Löysin soijanakkeja Prisman pakastekaapista,
        ne oli ylimmäisellä hyllyllä ja paketit oli hieman kaatunu kumoon mutta
        tuon aikaisemmassa viestissäsi olleen kuvan perusteella ne löytyi aika helposti.
        Kiitti hyvästä vinkistä.


    • israelilaisia

      Ostin niitä ja hyviä olivat. Mutta ne on tehty Israelissa enkä halua niitä enää ostaa. Paketti on uudistettu eikä valmistusmaata enää mainita. Kotisivuillaan ilmoittivat: Alla våra produkter tillverkas i Israel eller Tjeckien och de bygger samtliga på mångårig kunskaper om konsumentens behov av hälsosam mat.

    • tytskä2413

      hei miten hyvin säilyy sulatettuna?? lähössä jussina möksälle parinsadan kilsan päähän enkä omista kylmälaukkua.. Porukan ainoa kasvissyöjä, ja olis kyl kiva grillailla nakkeja!

    • Anonyymi

      Mistä saa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      80
      7665
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3059
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1894
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      71
      1718
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1569
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1502
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      894
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe