Luullakseni ei paljonkaan, jos ne polttavat happea ja vetyä. On tosin mustaruuti-rakettejakin sukkulan lähettämiseksi.
Saastuttaako avaruus-
raketit?
8405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Avaruussukkulan apuraketit käyttävät kiinteää polttoainetta, eli sitä ns. "mustaa ruutia", joka todellakin saastuttaa. Mutta sukkulan omat päämoottorit käyttävät vetyä ja happea, jotka eivät saastuta, eli palotuotteena on vain vesihöyryä. Sukkulan ohjausraketeissa käytetään kemikaaleja, jotka myös saastuttavat.
Muissa raketeissa käytetään milloin minkäkinlaisia polttoaineita.
Yhteenvetona: Käytetäänpä raketeissa minkälaisia tahansa polttoaineita, on niiden saastutusvaikutus hyvin pientä verrattuna esim. jokapäiväiseen auto- ja lentoliikenteeseen.
Tuolla lisätietoa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rocket_fuel
http://www-pao.ksc.nasa.gov/kscpao/nasafact/count2.htm
http://www.astronautix.com/props/index.htm
Laskeskellaanpas hieman, erittäin varovaisesti ja alakanttiin ja realistisesti arvioituna:
Suomessa on noin miljoona autoa, joilla ajetaan keskimäärin noin 20 000 km vuodessa. Kukin kuluttaa keskimäärin 10 litraa bensaa/dieseliä per 100 km. Eli pelkästään Suomessa poltetaan tieliikenteessä noin 2 miljardia litraa bensaa/dieseliä.
Suomi on noin yksi tuhannesosa koko maailmasta. Eli tällä logiikalla koko maailmassa poltetaan vuodessa noin 2000 miljardia litraa bensaa/dieseliä pelkästään tieliikenteessä. Päälle vielä lentoliikenne ja kaikki muu.
Oletetaan, että avaruusraketteja lähetetään vuodessa muutamia kymmeniä, ja jokainen niistä polttaa keskimäärin noin muutaman sata tuhatta litraa/kiloa jotain saastuttavaa polttoainetta. Saadaan summaksi esim. noin 20 miljoonaa litraa/kiloa.
Tällä laskukaavalla huomataan, että pelkästään tieliikenteessä käytetään saastuttavia polttoaineita noin 100 000 (sata tuhatta) kertaa enemmän kuin avaruusraketeissa. Eli avaruusrakettien saastutusvaikutus on noin sadastuhannesosa eli noin prosentin tuhannesosa eli noin 1/100000 verrattuna tieliikenteeseen.
Joten ehkä luonnonsuojelijoiden ja viherhörhöjen ensimmäinen kohde voisi olla jossain muualla kuin avaruustutkimuksessa.
saastuttaa avaruusromun kautta jos kohta sekaan mahtuu?
vastanneille. olin tavallaan oikeilla jäljillä, eli happi-vety eivät saastutakkaan vaikka jokainen lähtö onkin kallis. onkohan vedyn valmistus kallistakin? "Neukut" kokeili vetyä polttoaineena lentokoneissa, mutta käyttöönotto lienee hintakysymys.
Vetyä saa tehtyä esim. vedestä hajottamalla sen sähköllä osiinsa eli vedyksi ja hapeksi. Tuolla on kerrottu tämä ja muitakin tapoja:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vety#Valmistus
Kun vety sitten poltetaan hapen kanssa, tulee siitä siis uudestaan vettä. Ikävä kyllä prosessin hyötysuhde ei ole lähelläkään sataa prosenttia, eli vedyn valmistamiseen kuluu enemmän energiaa kuin saadaan takaisin polttamalla vety.
Toinen ongelma on vedyn varastointi, kuljetus, jakelu ja käyttö, koska se on erittäin räjähdysherkkää ainetta. Vetyä täytyisi säilyttää nestemäisenä suuressa paineessa, ja vuodon tapahtuessa pienikin kipinä sytyttää kaasuuntuneen vedyn. Vetyä on kokeiltu autoissakin, mutta törmätty juuri noihin ongelmiin.
Avaruusraketeissa taloudellisuudella ei ole merkitystä, ja turvallisuuteenkin voidaan panostaa suuria summia. Merkittävin tekijä on polttoaineen energiamäärä suhteessa sen painoon, jolloin nestemäinen vety ja nestemäinen happi ovat yksi hyvä vaihtoehto.
Niin usan kansalaisia varotettiin koskemasta taivaalta tippuneeseen sukkulanromuun. Käytetty hapetin tai polttoaine oli kuulemma erittäin myrkyllistä.
Kuten on jo mainittu, sukkulan pääraketeissa käytetään vetyä ja happea, joiden palamistuote on vesi. Näistä mikään ei ole myrkyllistä. Mutta ohjausraketeissa käytetään muita kemikaaleja.
Yllä linkitetyltä NASA:n sivulta löytyy tieto sukkulan ohjausrakettien polttoaineesta: "The fuel is monomethyl hydrazine (MMH) and the oxidizer is nitrogen tetroxide (N2O4).". En tiedä noiden vaarallisuudesta, mutta ehkä ne ovat. Tai sitten kyseisellä varoituksella yritettiin vain estää ihmisiä ottamasta löytämiään romukappaleita itselleen.
myrkyllisiä ovat! Parempi pysytellä noista myrkyistä erossa. Tuo hydratsiinikin imeytyy ihon läpi ja on vahva karsinogeeni.