Miten toi HK SININEN aina niin tuttu ja turvallinen on muuttunut? Se maistuu nykyää niin saatanan pahalle et yrjö meinaa lentää? Eiks ton ois pitäny olla sellanen kansallisaarre? Pakko sanoo et täs taloudes syödää nykyää sen HK BLÅ sijaan Atrian punaista! Joten HK:lle terveisii et haistakaa pitkä ***** Atria tekee parempaa kansallisaarretta nykyää... näin se vaan on... :)
HK SININEN
8
1807
Vastaukset
- ole entisellään
Gampig-lenkkikään.Viimeksi oli sitkeätä ja mautonta.Oli ennen suosikkimakkarani,enää en osta ikinä.
- ja jäähileitä
lisätään, että saadaan "katetta"! Eivät taida makkaratehtaissa oivaltaa, että liika vesi vie makua. Tuottavuuden parantamiseksi siis lisätään vettä ja jauhoja. Vaan ei lihaa. No, kun on tarpeeksi jauhoja, ei tarvitse enää leipääkään, voi syödä makkaraa pelkästään!
- vanha kokki
Ja jos HK käyttää vielä Stadin vodaa, joka on maustettu fenolilla, ei ihme jos jauhomakkaran maku on outo. Ostakaa ihmiset HK:n sinistä, niin näette punaista.
- fosfaattia
käytetään rasvan ja veden emulgointiin eli veden pintajännityksen rikkomiseen.
Sinisen rasvakin on eltaantuneen makuista.
Ennen pantiin mirrit suvi-kultaan... - rotissööri
aikoinaan HK:n omistaja edesmennyt kauppaneuvos Salonoja naureskeli minulle, että kyllä Suomen kansaan uppoaa mikä tahansa rehu, silloin kun HK:n sininen lanseerattiin. Vähän suolaa ja jauhoja ja jänteitä sekä luujauhoja ja kamaraa - ja menekki on taattu, kertoi hän sinisesta lenkistään sen syntyessä. Kotonaan Salonoja ei koskaan tarjonnut sinistä lenkkiä, koska tiesi sen reseptin.
- seon
Saman olen havainnut. Se on nykyään tosi järkyttävän makuista. Jokin homma on reseptissä muuttunut.
- Anonyymi
HK:n siniseen (samoin kuin myös Kabanossiin) on ilmaantunut ainesosaluetteloon lihaproteiini. Kysyin sen valmistusaineista ja sain vastauksen, että Suomessa kyseisen tuotteen kriteerit on korkeat ja että kyseinen tuote ei sisällä verta. Hyvä! Esitin jatkokysymyksen, että mistä maasta kyseinen lihaproteiinijauhe on peräisin ja onko siellä samat kriteerit kuin Suomen elintarviketeollisuudessa. Minulle vastattiin, että he eivät vastaa kysymykseeni vedoten liikesalaisuuteen ja että resepti on salainen. Sanoin, että saavat kernaasti pitää reseptin omana tietonaan, mutta haluan tietää kyseisen lihaproteiinin alkuperämaan. Ei vastausta. Jokainen voi siis käyttää mielikuvitustaan mistä maasta aines tulee ja miksi sitä ei haluta kertoa. HK:n makkarat jäävät minulta jatkossa kaupan hyllyyn. Ja luulen, että monelta muultakin.
- Anonyymi
Nyt ne vasta kamalle maistuukin, kummatkin, Atria ja HK. Aivan järkyttävä saippuan maku, mitä on tapahtunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334159Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122624Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit392369Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1151416- 481169
- 781087
- 59953
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921