eli olen 24v nainen ja enemmän ku mitään inhoan sitä kun toinen ihminen koskee. Etenkin lapseni kosketus saa karvat pystyyn. Toki tykkään häntä halata paljon pussuttelen usein, mutta esim viime yönä kun hän nukku samassa sängyssä niin mulle tuli unenpöppörössä oikea raivon valta kun lapsi unissaan siveli ja hiveli. Taisin jopa läppästä. Aamulla tietty pyysin anteeksi ja rehellisesti kerroin et olen aika ärrimörri öisin/aa,uisin.
Ihmettelen, et mistä tää voi johtua. Eniten mua karmii jos esim mutsi käy meillä ja et se koettaa lähmiä jotain, sitä voisin vaikka pamauttaa naamaan siitä hyvästä. Tulee kuvottava ja alistettu olo kun joku hivelee, en tajua.
tarkennan viel et nautin hierojalla käynnista, päähieronnasta, seksistä olen alkanu nauttia...
Muistan jo teininä kun mutsi yritti jotain sivellä niin tuli aivan tajuttoman raivostunu olo. Mistä tällanen voi johtuu?
en pidä kosketuksesta
7
3622
Vastaukset
- Mandariininen
trauma, yksinkertaisesti aistiyliherkkyys, asperger...Itse en voi sietää oikeastaan minkäänlaista kosketusta - en edes lapsen - ensinmäisestä ja kolmannesta syystä, joskin sitäkin voi opetella, harjoitella ja kasvattaa sietokynnystä, itselläni on auttanut paljon.
Oletko huomannut, että "kovakouraista" kosketusta olisi helpompi sietää kuin pientä koskettelua, juuri sivelyä yms?
Entä onko jotkut osat kehossasi selvästi herkempiä kosketukselle ja jotkut taas ehkä niin, ettei vaikkapa pientä kipua meinaa huomata?- ap.........
kovempaa kosketusta kuten halailua on paljon helpompi sietää.
Esim maha, jalat ja muut ns herkät paikat ei siedä koskettelua. Käsi ja polvitaipeet samaten. liian lähellä puhuva ihminen on kanssa kamalaa. - Mandariininen.
ap......... kirjoitti:
kovempaa kosketusta kuten halailua on paljon helpompi sietää.
Esim maha, jalat ja muut ns herkät paikat ei siedä koskettelua. Käsi ja polvitaipeet samaten. liian lähellä puhuva ihminen on kanssa kamalaa.nuo ovat yksi oleellinen oire Aspergerin syndroomasta. Toki vaatii paljon paljon muitakin oireita jotta piisaisi diagnoosiksi asti.
Yliherkkyys myös äänille on yksi oireista.
Ehkäpä sinua kiinnostaisi lukaista Aspergerista lisää? Kirjana on ainakin olemassa sellainen kuin: " Nörtti, nero vai normaali" ja siinä on selkeästi ja ytimekkäästi selitetty oireet joista on itsekin helppo katsoa, kuinka moni asia mahdollisesti koskettaa juuri sinua.
Ja jos asia oikein kovasti vaivaa, kannattaa kääntyä psykologin/psykiatrin puoleen, jotta saisit selvyyden ja mahdolliset hoito-ohjeet miten oppisit sietämään sen verran kuin on oman olosi kannalta mukavampaa, neuropsykologi tekee sitten varsinaiset testaukset mm aspergerin toteamiseksi, jos muuta syytä ei löydy. - ritalin
Mandariininen. kirjoitti:
nuo ovat yksi oleellinen oire Aspergerin syndroomasta. Toki vaatii paljon paljon muitakin oireita jotta piisaisi diagnoosiksi asti.
Yliherkkyys myös äänille on yksi oireista.
Ehkäpä sinua kiinnostaisi lukaista Aspergerista lisää? Kirjana on ainakin olemassa sellainen kuin: " Nörtti, nero vai normaali" ja siinä on selkeästi ja ytimekkäästi selitetty oireet joista on itsekin helppo katsoa, kuinka moni asia mahdollisesti koskettaa juuri sinua.
Ja jos asia oikein kovasti vaivaa, kannattaa kääntyä psykologin/psykiatrin puoleen, jotta saisit selvyyden ja mahdolliset hoito-ohjeet miten oppisit sietämään sen verran kuin on oman olosi kannalta mukavampaa, neuropsykologi tekee sitten varsinaiset testaukset mm aspergerin toteamiseksi, jos muuta syytä ei löydy.Pelkkä kosketusherkkyys ja agressiivinen reagointi tuo mieleeni lähinnä psykoosipiirteisen persoonan, tai akuutin psykoosin.
Aspergeriin tämä tietty myös kuuluu. Mistähän mahtaa johtua, että teillä naisilla tuntuu kosketusherkkyys olevan suuremmassa asemassa, kui miehillä? Kosketellaanko teitä enemmän? :D - ap.........
ritalin kirjoitti:
Pelkkä kosketusherkkyys ja agressiivinen reagointi tuo mieleeni lähinnä psykoosipiirteisen persoonan, tai akuutin psykoosin.
Aspergeriin tämä tietty myös kuuluu. Mistähän mahtaa johtua, että teillä naisilla tuntuu kosketusherkkyys olevan suuremmassa asemassa, kui miehillä? Kosketellaanko teitä enemmän? :Dvoiko olla niin etten vain pidä koskettamisesta? En mielestäni missään psykoosissa kyllä ollut kun huitasin. Huonot välit mulla on aina enemmän tai vähemmän olllut äitiin eikä koskaan pahemmin olla kosketeltu.
- Mandariininen
ap......... kirjoitti:
voiko olla niin etten vain pidä koskettamisesta? En mielestäni missään psykoosissa kyllä ollut kun huitasin. Huonot välit mulla on aina enemmän tai vähemmän olllut äitiin eikä koskaan pahemmin olla kosketeltu.
...tekemistä psykoosin kanssa, sitä älä suotta edes mieti. Psykoosiin liittyy voimakkaat harhat, harhakuvitelmat yms.
Pelkkä koskettelun inhoaminen ei ole sinällään mikään kovin vakava oire välttämättä yhtään mistään muusta kuin tottumattomuudesta tai ihon yliherkkyydestä.
- Anonyymi
mun vanhemmat aina koskee muhun ja kun sanon niille että älkää jooko koskeko muhun se tuntuu inhottavalta ja en tykkää siitä ke vaan vastaa että sä oot meidän lapsi kyllä me saadaan suhun koskea jos halutaan tai sitte että kyllä suhun pitää pystyä koskemaan mitä mä teen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1933579Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572237Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762220- 432082
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321501Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4601202Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211063- 591014