siellä Lidlissä...miksei suomalaiset makkaratehtaat osaa tehdä vastaavaa - no,on se hyvä ,että on edes yksi.
juustonakit tosi hyviä
Dulano*
8788
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomessa makkarat laitetaan täyteen vehnäjauhoja.
vaihtoehto. Pariin vuoteen en ole syönyt makkaraa jauhojen takia, mutta sitten löytyi Maalaistuote Vatajan jauhoton, nitriititön, soijaton ja lisäaineeton grillimakkara ja siihen kun tekee oman dippikastikkeen vaikkapa majoneesista, Dijon sinapista ja valkosipulista niin kyllähän maistuu.
En ole vielä kokeillut miltä maistuu kun lisää oikeaa juustoa joukkoon.
http://www.maalaistuotevataja.fi/
Mutta sinähän olet sanonut, että ihminen on lihansyöjä, niin ethän syö makkaraa, etkä todellakaan mitään majoneesia, sinappia ja valkosipulia!
Koti-sinappia,Felix-ketsuppia (eikä suomalaista sakeutettua tomaattivelliä) ja Saarioisten kurkkusalaattia, se on suosikkini.
mutta asianomaiselle kai se vain oli koodattukin...
Saksanmaa on perinteinen hyvien makkaroiden valmistaja. Suomessa makkaroihin kutteroidaan jänteitä, kamaraa ja muita ruhon jätteitä. Hieman suolaa ja jauhoja - ja kas: siinähän on rehumakkara.
Suomessa aletaan kai valmistaa makkaroita leipomoissa =)
Aikamoisia jauhokaapeleita myydään makkaran nimellä :D