Uusimmassa Tieteen Kuvalehdessä (11/2007) kerrotaan tutkimuksesta, jossa selvitettiin 8179:n 30-vuotiaan henkilön ruokavaliota. Heiltä kaikilta oli mitattu ÄÖ 10-vuotiaina. Kasvissyöjiä noista 8179:stä henkilöstä oli 365. Heillä kaikilla oli ollut huomattavan korkea älykkyysosamäärä 10-vuotiaina.
Älykkäistä lapsista kasvissyöjiä
Tiedoksenne
231956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Entäs sen jälkeen?
Mutta jos kasvisruokavalioo tarkotit, niin mista paattelet etta kasvissyojat ei saa tarpeeks rasvaa ja proteiinia? Milla todistat ton vaitteen todeksi?
Tietee kuvalehti on pikkaisen jäljessä. Tuo tutkimus julkaistiin päivälehdissä jo kuukausia sitten.
Niin se on aina. Jutut seuraaviin numeroihin ovat jo valmiina uuden ilmestyessä. Tuollaisten lehtien toimittaminen on erilaista kuin päivälehtien. Sehän on vieläpä käännettävä aina suomeksi, koska lehti on tanskalainen.
Mutta itse asiaan se ei vaikuta...
siinä edellisessähän havaittiin, että kasvissyöjillä on korkeampi älykkyysosamäärä, ja tässä Tieteen Kuvalehden jutussa taas keskityttiin siihen, mikä se ÄO on ollut kymmenvuotiaana.
Sama asia tietenkin, mutta kuitenkin.
Jotkut pölhöt muuten silloin kuukausia sitten alkoivat huutaa, että "ei varmana kasvissyönti tee ihmisestä älykkäämpää..!". Heh, ehkä se on kuitenkin niinpäin, että älykkäät ihmiset valitsevat useammin kasvisruokavalion..
ÄO on nyt kolmekymmentä vuotiaana?? Onko siitäkin tehty tutkimus?
Hyvä pointti.
ollut aina lihansyöjä.
ollut lihansyöjä, ihan sekasyöjä vaan.
on hiukan kateissa ;)
Pitänee käydä ostamassa joskos helpottaisi sitten. En kyllä ole käsityöihmisiä ;)
No eipä se ÄO yleensä laske kenelläkään tuossa iässä. Nousta voi vielä paljon kymmenen ikävuoden aikaisesta.
Vanhempana voi tulla dementiaa, alzheimeria ja sellaisia, mutta ei todellakaan helpoimmin älykkäille vaan nille, joiden elämä pyörii lähinnä loton, iltapäivälehtien, saippuasarjojen yms. ympärillä...
Dementoivat sairaudet kuten Alzheimerin tauti ja aivojen verenkiertohäiriöt ym. eivät korreloi yksilön ÄO:ään. Älykkyys puolestaan ei estä elämän pyörimistä mainittujen harrastusten parissa. Hyvin älykkäätkin ihmiset voivat tunne-elämän häiriöiden, alkoholin tms. syiden johdosta elää suppeaa elämää, joka kieltämättä voi johtaa moniin terveydellisiin ongelmiin, mutta ei välttämättä dementiaan.
Tunnen pari erittäin älykästä huippumatemaatikkoa, joista toinen sairastui Alzheimerin tautiin suhteellisen nuorena ilman lottoa, saippuasarjoja tai muutakaan mainitsemaasi. Selvää syytä ei ole löydetty elämäntavoista, perimästä eikä muustakaan. Toisen taannutti alkoholi, mutta hänkään ei ole dementoitunut, vaan muuten vain sairas.
Kasvisyöjiä heistä kumpikaan ei ole ollut lapsena eikä aikuisiällä.
Tietenkään älykkyys ei estä sairauksia eikä epäviisasta käytöstä. Älykkyyshän toisinaan on jopa yhteydessä esim. neurologiseen sairauteen. Tarkoitin noin yleisellä tasolla, että aivojen käyttö ja se, että elää omaa elämää aktiivisesti pitää aivot virkeinä YLEENSÄ vanhuusiässäkin ja ehkäisee muistinmenetystä yms.
Otantasi tiedemiehistä oli hiukkasen pieni, mutta käyhän noinkin joskus.
>Kasvisyöjiä heistä kumpikaan ei ole ollut lapsena eikä aikuisiällä.
No sehän selittääkin jotain;-)
Koulussa ja elämässä niillä luututaan lattiaa.
Sulla on varmaan pistää linkki tähän tutkimukseen?
vähän hankalaa vähempiälyisten pätemisen tarpeen vuoksi, mutta eiköhän nuo älykkäämmät yleensä korjaa potin kun pitemmälle eletään.
Myös tyhmistä lapsista voi tulla kasvissyöjiä. Siitä olen minä elävänä esimerkkinä. >:)
olisiko oikea otsikko, että kasvissyöjistä tulee viisaita lapsia, eikä päinvastoin
Oma kasvissyöjälapseni luki sujuvasti jo kolmivuotiaana. Kohta menee kouluun ja uskoisin opettajan viisatuvan paljon...
Korkea ÄO, erilaiset taidot tai tiedontaso eivät ole sama kuin viisaus.
Viisaus tulee vasta kypsymisen myötä, jos on tullakseen.
Toivottavasti lapsesi on ennen muuta tasapainoinen lapsi.
Toki. Käytin vain samaa sanaa (viisas) kuin tuo "rotissööri" jolle vastasin. Näin meidän kesken sanoen ollut ihan ymmärtävinäni hänen viestinsä tarkoitusta, kuten ehkä huomasit;-)
Älykkäät haluaa usein tehdä elämässään valtavirrasta poikkeavia ratkaisuja.
Se että n. 8000:sta tutkitusta n. 300:lla oli keskivertoa korkeampia ÄO, niin sehän ei tietenkään sinänsä kerro mitään vegatarismin älykkyydestä.
Monet älykkäät päätyy elämässään myös ristiriitasiin ratkaisuihin tai elämäntapoihin, moni älykäs on juonu tai narkannu ittensä kuoliaaks, polttaa tupakkaa ketjussa, syö mitä sattuu.
Nää on vähän sellasia JUTTUJA.
ps. Itse olisin täysvege, jos olisin täysin vakuuttunu että soijassa todellakin saa täydellisesti ne kuuluisat 8 aminohappoa ja etten ole lainkaan allerginen soijalle mitä kyllä vähän epäilen.
Kasvisravinto on maailman sympaattisin ruokavalio, mutta valitettavasti, siis ihan oikeesti mua harmittaa, ei sovi kaikille.