Varsinais-suomesta

kokki

Juoksutinjuusto eli kehäjuusto


3 l täysmaitoa
2 tl juustonjuoksetetta (apteekista)
1,5 tl suolaa

Lämmitä maito 37-asteiseksi. Sekoita siihen juoksute ja anna seistä lämpimässä, kunnes maito alkaa kiinteytyä. Tee massaan pari viiltoa, jotta hera pääsee erottumaan. Maito kiinteytyy noin tunnissa.
Kokoa massa kostella sideharsolla vuorattuun puiseen juustokehään tai kuituliinalla vuorattuun muovilävikköön. Painele hera pois ja sekoita massaan suola.
Pane kehä painon alle vadille tai lävikkö kulohn päälle kylmään valumaan seuraavaan päivään. Juustomassaa voit maustaa suolan lisäksi yrteillä.

Lähde: Pojanluoma, R. Perinnemakuja maakunnista. Tammi 2004

2

760

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha kokki

      Näyttää olevan Kolmosen mukaan Ikaalisten pitäjän ruokia. Ohjekin on liki sama, ainesmäärät vain muuttuvat. Näin ne ruokalajit leviävät myös ulkomailta meille, yleensä hiukan muuntuneina.
      Tässä taannoin kirjoitin Virolaisista perinneruoista ja eräästä heidän vanhimmasta tunnetusta ruokalajista eli kaurakiisselistä. Samainen kaurakiisseli on Etelä-Karjalassa Imatran pitäjänruokiin luetteloitu perinneruoka. Mitenkähän lienee kulkeutunut sinnekin asti.

    • tietoa kaipaava

      mikä on iha oikeesti varsinaissuomen perinne ruoka, ei kai se mikään juusto ole, jos joku tietää niin voisko laittaa ohjeenkin tänne. ohjetta ja tietoa kaipaava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe