Vantaan Jumbossa on yhdessä liikkeessä myynnissä dinosauruksen luita. Myyjä väittää niitä aidoiksi ja sanoo niiden tulevan Siperiasta. Voiko tämmönen pitää paikkansa ja saako vanhoja luita edes kaupitella?
Dinosauruksen luita myynnissä
12
6215
Vastaukset
- mutta mutta
Ebayssa myydään noita hampaita. Mahtavatko olla aitoja? Hampaitahan löytyy vissiin aika paljon, kulutus tavaraa kun olivat dinoille ts. kasvoivat uudestaan.
Kieltämättä rexin tai spinosauruksen purukalusto kirjahyllyssä olisi makee. - löytyy...
Siperiasta kaivetaan kyllä paljonkin mammuttien ja muiden jääkauden elävien jäännöksiä, mutta vähemmän dinosauruksia tietääkseni. Periaatteessa joitain "tusinafossiileja" voi olla laillisesti kaupan tavallisen ihmisen hinnoilla ja vähän parempilaatuisiakin yleisiä fossiileja korkeaan hintaan. Jenkeissä voi yksityinen löytäjä myydä jopa kokonaisen luurangonkin, mutta se on yleensä jo todella ökyrikkaiden hupia.
- kyllä
dokkarin missä niitä dinojenkin luita oli yllinkyllin siperiassa. Sinne pääseminen onkin sitten taas toinen juttu..
- Chapin
Kampissa tiedekeskus Heurekan puodissa (olisiko kolmas kerros?) myydään pieniä fossiilikokoelmia.
- <)+++<
näihin myytäviin fossiileihin pitäis suhtautua samalla tavalla, kuin vaikka myytäviin norsun/sarvikuononluuhun, helmiveneen kuoriin, koralleihin, eksoottisiin kaloihin tai vaikka kaupan pakastekatkarapuihin..
Kertokaa missä kohtaa olen oikeassa ja missä en, ja miksi?- hiihaahoo
No sen takia et ole oikeassa että mitään sapelihammastiikereitä tai T-rexejä ei kuole tai synny yhtään sen enempää vaikka polttelisit takassa kaikki maailmalta ostamasi luut. Jos taas haluat ostaa norsun tai sarvikuonon sarvia tai hampaita niin eikö joku ystävällinen businesman käy rei'ittämässä koko eläimen savannilla että saa sulle sen luunpalasen himaan.
- polio
kaikenlaisia fossiileja saa kaupata ihan vapaasti. Toki poikkeuksiakin on. Fossiilien keräämiseen tarvitaan aina maanomistajan lupa. Jokamiehen oikeudella niitä ei saa siis kerätä. Tosin jos maanomistaja on valtio tms., niin silloin fossiileja saa yleensä kerätä ihan vapaasti, kunhan ei koko paikkaa putsaa. Toki kansallispuistot ovat poikkeus.
Vaikka kerääminen olisi jossain laillista, niin niiden maastavienti voi olla kuitenkin kielletty, kuten esimerkiksi Virossa. Virossa saat kerätä fossiileja, mutta Suomeen niitä et saa kuljettaa.
Australiassa taas fossiilien maastavienti on sallittua, mutta niiden tuonti on kiellettyä.
Aitoja dinosauruksen luita on paljon kaupan. Osa on aitoja, osa ei. Kokemuksella yleensä erottaa feikit. - mahdotonta
että joku myisi 'dinosauruksen luita'. Dinosaurus nimen alle laitettu eläinlajisto kuoli sukupuuttoon yli 60 miljoonaa vuotta sitten. Mikään luu ei kestä niin kauaa... Ne mitä löydetään ovat kivettyneitä 'valoksia' luista. Eli jos joku myy alan tuotteita eikä edes tiedä perusteita, niin täytyy olla feikkiä.
- Polio
No mutta eiköhän kaikki tiedä, että dinosauruksen luilla tarkoitetaan nimenomaa fossiileita, jotka ovat mineraali/kiviainesta.
Kyllä ammattipaleontologitkin puhuvat dinosauruksen hampaista ja luista, vaikka kiveähän ne kaikki ovat. - polio
Niin tässä on esimerkiksi yksi tunnettu nettikauppa, joka myy varmasti aitoja fossiileja. Täälläkin on dinosauruksen "luuta" kaupan.
http://www.dinostore.com/site/index.cfm?action=dsp_prod&level=3&catid1=1&catid2=17
- --Taippa--
Voitin kerran eräistä arpajaisista dinosauruksen luun palasen, munan kuoren palan ja kakkakokkareen. Tiedä häntä ovatko aitoja. Saksalainen korostus arpamyyjällä oli, ja väitti niitä aidoiksi.
Muhun saapi ottaa yhteyttä, jos tahdotte pinen dinon luun palasen lasikaappiinne. =) - Fossiili keräiliä
Olen tarkatuttanut kaikki fossiilini ja ne oli aitoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1023665Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292413Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422059Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.35925- 45851
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61825En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30820Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5809- 40717
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies89705