Ollaan menossa hesaan leikkimään turisteja ja hakusessa olis hyvä ravintola, tarkottaen siis kohtuuhintasta, hyvää ruokaa ja ISOJA annoksia (kuulantyöntäjiä ollaan ;D). Mielellään sellanen romanttinen ilmapiiri, ei mikään huippuhieno tartte olla, mut ei mikään nuhjunenkaan. Ideoita?
mihin syömään helsingissä?
hungrig
122360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Isot annokset ja ruoka TODELLA HYVÄÄ!
On siinä Aleksilla, sisäpihalla. LÄhellä Stokkaa.
vielä vuosituhannen vaihteessa. Nykytaso on kaukana siitä.
ravintolaa tuskin Helsingin keskustasta löytyy.
http://www.cantinawest.net/
Colorado foorumin sisäpihalla. Aivan mahtavat pihvit ja isot annokset. Rento mutta tunnelmallinen. Tilat mahdollistaa myös ruokailun isommalle seurueelle, täytyy vaan tehdä pöytävaraus.
Aina kun Oulusta Helsinkiin suunnataan, tulee käytyä Virginissä syömässä. Siellä on aivan loistavat pitsat, paistavat puu-uunissa pitsat siis oikealla tulella lämpiävä uuni. Ja hieman erilaisempia täytteitäkin pitsoihin saa, verrattuna normipitsapaikkoihin.
Toinen hyväksi koettu paikka on Manala. Nälkä lähtee, annokset ovat isoja.
Niin ja on siellä Virginissä pihvitkin hyväksi havaittu!
Virgin Oilin ruoka on oikeasti michelin tasoa verrattuna näihin meidän ysäri tex-mex mestoihin.
"ravintolassa" ei saa edes syömäkelvollista saati hyvää ruokaa Helsingissä. Pitää käydä kalliissa paikoissa kuten Gastone ja Sasso (vähän halvempia) tai sitten Palace'ssa, Savoy'ssa, G.W. Sundmans'issa, Chez Dominique'ssa, Demo'ssa tai George'ssa.
Tässä ketjussä pyydettiin vinkkejä kohtuuhintaisesta ruokapaikasta jossa on isot annokset. Vastaako esim. Sasso näitä kriteereitä? Jospa menet muualle pätemään.
Ap kaipali vähän romantiikkaa, mutta sai listan texmex-paikkoja, joita ei kyllä oikein voi romanttisiksi kehua :)
Suosittelen Eerikinkadulla ravintola Pihaa: isot annokset ja miellyttävä, romanttinenkin paikka. Hintataso kohtuuedullinen.
Taisi muuten aiemminkin olla keskustelua ihan samasta aiheesta eli kelaa ihmeessä vanhempia viestejä.
tosi hyvä turkkilainen buffa ja edullinen