juustokakun resepti

suklaarotta

oisko kellään juustokakun reseptiä?

6

4426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohjetta

      Tää tulee ulkomuistista, mutta on helposti sovellettavissa...

      pohja:

      ½ pakettia digestive keksejä
      50g sulatettua voita
      makunsa mukaan voi vielä lisätä esim. kanelia ta kardemummaa...

      Murskaa keksit ja sulata rasva
      levitä keksimurut voisula irtovpohjavuoan pohjalle, laita jääkaappiin täytteen teon ajaksi

      täyte:
      200g maustamatonta turejuustoa (myös esim. appelsiinin makuinen käy hyvin)
      2dl kuohukermaa
      2dl. rahkaa
      ½ pkt tomusokeria
      ½ sitruunan raastettu kuori, ja muutama tippa sitruunamehua tai pari korkillista sitruslikööriä
      4 liivate lehteä

      -vatkaa kerma vaahdoksi
      -lisää sekaan rahka ja juusto
      -sekoita " mössöksi"
      -lisää sitruunanmehu sitruunankuori pieneksi pilkottuna
      -sekoita sekaan tomusokeri siivilän läpi
      -liota liivatelehtiä kylmässä vedessä
      -käytä lionneet liivatelehdet kosteina kattillassa, siten että sulavat nesteeksi
      -lisä liivate täytteeseen
      -Levitä täyte pohjan päälle ja anna hyytyä jääkaapissa muutama tunti.

      Hyvää tulee tuollaisenakin, mutta tarjoilla voi toki esim. kirsikkahillon kanssa

      Olen kokeillut erilaisia variaatioita tuosta reseptistä, esim vesihauteessa sulatettu valkosuklaa antaa hyvän maun täytteeseen (sokerin määrää kannattaa silloin vähentää).
      Jouluisa jälkiruoka syntyy myös piparkakuista tehdyllä pohjalla (siihen appelsiini tuorejuusto sopii tosi hyvin!).
      Joskus kun olen oikein reipas teen kakkuun vielä päälisen esim. hyytelösokerista ja marjoista. (esim valkosuklaa pohjainen kakku tulee tosi hienostuneeski karpaloilla....apua tää ohje paisuu, mutta karpaloiden alle kannattaa levittää vielä kinuskikastiketta :p)). Tokihan kakkua voi koristaa myös kermavaahdolla tms.

      Jos kaloreita laskee, hiukan kevyempi ja omasta mielestä toimiva versio tulee, että käyttää kevyt juustoa, vispautuvaa vaniljakastiketta, tai kevyt vispiä kermavaahdon asemasta ja makeuttahan saa myös makeutusaineesta....

    • espoolaisneitokainen

      Tämä on helppo ja törkeen hyvää! Löysin netistä ja tullut parit kerrat tehtyä ja kaukku menee kuin kuumille kiville ;)


      Kakussa on kolme kerrosta: pohja, täyte ja päällys. Kakun leipomiseen tarvitaan irtopohjavuoka. Voitele vuoan pohja esimerkiksi oliiviöljyllä, niin pohja irtoaa helpommin. Irrottaminen sujuu helpoiten siihen tarkoitetulla irrotustyökalulla, joka muistuttaa pitkää ja kapeaa metallista paistinlastaa.

      Pohja

      1 pkt Digestive-keksejä

      1/3 pakettia voita tai leivontaan sopivaa margariinia (500 g paketti)

      kourallinen sokeria

      Voi sulatetaan pannulla. Keksit murskataan kaulimella. Voisulan annetaan jäähtyä ennen keksimurskaan sekoittamista, muuten pohjasta tulee kova. Keksimurska ja sokeri sekoitetaan voisulaan. Seos painellaan paistovuoan pohjalle.

      Täyte

      3 pakettia Philadelphia-juustoa
      5 pientä tai 3-4 isoa munaa. Käytän itse luomumunia.

      350 grammaa tomusokeria (1 pieni paketti tai 3/4 500g paketista)

      1 tl nestemäistä vanilja-aromia

      Kaikki ainekset sekoitetaan vatkaimella. Seos kaadetaan vuokaan pohjan päälle. Täytettä paistetaan uunissa 200 asteessa 30 .. 35 minuuttia. Kypsyys kokeillaan haarukalla. Kakun annetaan jäähtyä 5 minuuttia ennen päällyksen laittamista.

      Päällys

      2 purkki kermaviiliä ja 1 purkki maitorahkaa. Suhde 1:1 kermaviilin ja maitorahkan välillä ei toimi.

      1 tl nestemäistä vanilja-aromia.

      n. 125 grammaa tomusokeria (1/3 pienestä paketista, 1/4 isosta)

      Ainekset sekoitetaan vatkaimella ja kuorrus kaadetaan täytteen päälle. Kuorrutusta paistetaan uunissa 220 asteessa 5 - 10 minuuuttia.
      Kakku jäähdytetään jääkaapissa. Vuoka irrotetaan vasta, kun kakku on jäähtynyt ja kiinteä. Kakun annetaan lämmetä ennen tarjoilua.

    • kokeilla!!!
    • rotissööri

      jälkiruoaksi sopiva tai sellaisenaan kahvipöytään

      250 g kaurakeksejä
      90 g suolatonta voita

      täyte
      2 rkl liivatejauhetta
      60 ml vettä
      05 kg vähärasvaista tuorejuustoa
      3/4 dl sitruunamenhua
      125 g hienoa sokeria
      3 dl kermaa vatkattuna
      0,5 l vadelmia tuoreita tai 300 g pakastettuja

      voitele kevyesti voilla halkaisijaltaan 23 cm irtopohjavuoka ja vuoraa pohja leivinpaperilla. Murskaa keksit kämmenessä ja sekoita joukkon voi. Levitä seos vuokaan ja painele se tiukkaan vuoan pohjalle ja reunoille. Pane jääkaappiin puoleksi tunniksi.
      Pane vesi kattilaan ja kuumenna kiehuvaksi sekä lisää liivatejauhe pinnalle ja sekoita. Anna jäähtyä.
      Vatkaa sähkövatkaimella tuorejuusto pehmeäksi vaahdoksi, lisää sitruunamehu ja sokeri ja vatkaa seos notkeaksi ja tasaiseksi. Kääntele joukkoon kermavaahto sekä puolet liivatenesteestä
      Soseuta vadelmat ja 2 rkl sokeria monitoimikoneessa tasaiseksi seokseksi. Jos haluat poistaa siemenet, paina se siivilän läpi. Kaada joukkoon loput liivatenesteestä. Pane juustokakkutaikina nokareina vuokaan ja niiden väliin vadelmaseos. Sekoita seos veitsen kärjellä pyöteiseksi tai radallisiksi halusi mukaan. Paista 150 asteen uunissa 20 min ja kytke sitten virta pois. Anna jäähtyä uunissa. Pistä jääkaappiin hyytymään, kun on jäähtynyt.

      Käytä ehdottomasti hyvälaatuista tuorejuustoa. Jos käytät raastetta, kakku todennäköisesti juoksettuu. Ennen tarjolle asettamista koristele kakku kermavaaahdolla ja tuoreilla vadelmilla.

      Tämä juustokakku on käytössä maailman suurimmalla matkustajalaivalla "Freedom of the seas", jossa se on korvikkeena amerikkalaiselle cheesecakelle. Varsinkin five-o-clocks tea :n yhteydessä on saavuttanut suuren suosion ja sen nimi on siellä Nordic cheesecake.

      ks. http://www.freedomoftheseas.com/

      • rotissööri

        siis tuorejuustoa tulee olla 0,5 kg (= puoli kiloa) ei siis viisi.

        Ilmoitan Tepille tiedoksi, että en ole humalassa, joten siitä on turha tulla tänne viisastelemaan, pilkku kun voi jäädä painamatta myös selvinpäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3115
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2885
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1280
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe