Söin Kreikassa tomaattia
En syö enää Suomessa
Mistä saan oikeita aurinkokypsytettyjä tomaatteja.
Ilmoittautukaa ninn haen heti kilon a 6 euroa
kreikassa tomaattia
7
766
Vastaukset
- Maaliskuun Idus
Kotimaassa en syökään muita kuin kirsikkatomaatteja, koska suuret kasvihuonetomaait ovat lähes aina kitkerän makuisia. Kreikassa sitävastoin tomaatit ovat ihania.
...saa Kreikassakin ulkona avomaalla auringossa kypsytettyjä tomaatteja eikä silloinkaan joka marketista. Hyvin todennäköisestä niitä on saatavina vain pieniltä tuottajilta. Ne eivät välttämättä ole tiukasti ottaen luomua, mutta maistuvat makeilta ja näyttävätkin vielä niin kotoisilta, eivät säännöllisiltä ja tarkkaan valikoiduilta niin kuin suurmarketin tomaatit.
- todellakaan
ymmärrä, että nuo Välimeren maiden aurinkotomaatit ovat aivan eri lajikkeita, kuin mitä Pohjolassa voi kasvattaa, joten et sinä semmoisia saa muualta kuin Välimeren maista paikan päällä. Sikäläiset vientitomaatitkin ovat eri lajiketta.
- pettynyt
Meitä kuluttajia totutellaan keskusliikeiden toimesta ihan mihin ruokaan vaan.
Tomaatit kasvatetaan lastuvillassa tai muissa ihmeaineissa ja lähetetään aivan raakoina keskusvarastoon josta sitten joskus kaupan tiskille värivaloihin.
Pientuottajien hyvältä maistuvia tuotteita ei
kauppias saa edes ottaa myyntiin. pettynyt kirjoitti:
Meitä kuluttajia totutellaan keskusliikeiden toimesta ihan mihin ruokaan vaan.
Tomaatit kasvatetaan lastuvillassa tai muissa ihmeaineissa ja lähetetään aivan raakoina keskusvarastoon josta sitten joskus kaupan tiskille värivaloihin.
Pientuottajien hyvältä maistuvia tuotteita ei
kauppias saa edes ottaa myyntiin....mitä kirjoitit.
Kaupan ketjuuntuminen on yleismaailmallisesti johtanut siihen, että keskusliikkeet ostavat isoja eriä mitä tuotetta tahansa, niin että sitä riittää myyntiin ketjun joka myymälään. Kun matka tuottajalta kuluttajalle on suhteellisen pitkä, esim. tomaatit on pakko poimia puolikypsänä. Tomaatilaadun tulee olla myös mahdollisimman hyvin kuljetusta kestävä.
Kun esim. tällä Portugalissa suuria tuottajia on vähän, tekevät keskusliikkeet hedelmä- ja vihannesostoksia usein Espanjasta, vaikka tavaraa olisi täälläkin saatavana, erät vain ovat liian pieniä.
Minulla on kyllä sellainen tunne, että keskivertokuluttaja on supermarketasiakas eikä hän kovasti vaivaa päätä sillä, mikä on ollut vihanneksen matka kauppaan, saisiko mahdollisesti parempaa laatua jostakin muualta, esim. hallista, torilta, suoraan tuottajalta. Se supermarket on niin helppo kun sieltä saa kaikkea ja voi tehdä suuria ostoksia yhdellä kertaa, päivät kun ovat täynnä leipätyötä, kodinhoitoa, lasten kuljetusta ym.
Tuoreudesta on tullut kestotavara. Kauppa pyrkii siihen, että hävikki olisi mahdollisimman pieni, koska se syö marginaalia. Kuluttajalle ei ole aikaa käydä ostamassa tuoretavaroita päivittäin. Kauppa on globaalia. Ruoka saa maksaa mahdollisimman vähän ja vaikka ruoka olisi kallistakin, niin tuottaja sen hinnasta saa yleensä suhteellisen vähän.
On kai niin, että monet nuoremmat kuluttajat eivät ole koskaan maukkaita tomaatteja maistaneetkaan eivätkä osaa sellaisia vaatia. Heillä on helppoa.
Viittaan edellisen keskustelijan viestiin. On varmasti kysymys eri lajikkeista jo siitäkin syystään, että vaatimukset vientiin tarkoitetuille tomaateille ovat aivan erilaiset kuin tomaateille, joiden matka kasvupaikalta kuluttajalle on lyhyt.
Ketjuuntunut vähittäiskauppa muuttaa kyllä kaupanteon mallia Kreikassakin eivätkä supermarketin tomaatit useinkaan enää ole kasvaneet lähipelloilla vaan ne tulevat suurtuottajilta, jotka voivat myydä riittävän suuren erän vähittäiskauppaketjulle, niin että tomaatteja riittää joka myymälään.
Ne parhaat tomaatit ja muutkin vihannekset tulevat osaavalta pikkuviljelijältä, joka on fyysisesti kuluttajaa lähellä. Täällä Azoreilla olemme tässä suhteessa varsin onnellisesssa asemassa.
Suomessa on saatavana avomaantomaatilajikkeita, jotka ovat ilmeisesti paljon parempia kuin lapsuuteniaikaiset. Suojaisessa paikassa kauniina kesänä avomaan tomaatit tuottavat satoa Suomen ilmastossakin ihan kivasti. Kokeilepa, miltä itse kasvattamasi tomaatit maistuvat!- vanha kokki
tomaatin makuun melko oleellisesti. Samoin käytetyt
ravinteet ja hivenaineet. Keinotekoinen lannoitus ja keinotekoinen kasvualusta ovat paras tae mauttomaan tomaattiin. Aika ja paikka jolloin aloin työelämäni viisikymmentä luvulla, oli juuri puutarha, jossa mm. tomaattia viljeltiin. Silloin käytettiin ainoastaan luonnon omia lannoitteita. Sellaisia tomaatteja, tai yleensäkään vihanneksia ei enää ole mahdollista saada, sillä kenellä on jäljellä sarvilastut, luujauhot, verijauhot ym. sen aikaiset tehosteaineet. On vain teollisesti valmistetut apulannat.
Eikä pidä unohtaa auringon merkitystä, keinovalo ei ole samaa kuin auringon valo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251068Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82982Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54883- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22763Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759