Ingmanin rasvatonta vaniljajogurttia n. 2dl, sekaan pilkottu banaani ja 1tl kanelia!
Aivan ihanaa :)
Aivan ihanaa :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kuulostaa liian makealta mun makuun. Kuka noita maustettuja sokerijuguja pystyy syömään?
No vaikka kuka! Jos et ole huoammnut ihmisillä on eri makutottumuksia ja niistä ei kiistellä.
Rasvaton jogurtti on vähän huuhaata, koska yleensä siinä on kuitenkin sokeria, joka varastoituu lopulta elimistöön rasvaksi. Kaikkein kevein vaihtoehto olisi maustamaton jogurtti, johon voit itse lisätä esimerkiksi marjoja.
Yksi päivä söin tuoreita mustikoita, joiden sekaan laitoin maustamatonta jogurttia (ja nimenomaan niin päin, että mustikoita oli enemmän kuin jogurttia.)
Se oli aika hyvä välipala.
on tullut kevyt herkku? Rasvaton vaniljajugurtti sisältää fruktoosia ja tärkkelystä makeutusaineina, joten kevyeksi tuota yhdistelmää ei voi kutsua. Banaanissa on sokeria 13,5 grammaa/100g ja jugurtissa 6,5 g
Sinulla on taas palstat sekaisin, tämä ei ole vhh-lihottajien rasvan ihannointipalsta, vaan palsta, jossa kelkustellaan vähäkalorisista ruuista.
Kuoritussa banaanissa 84 kcal/100 grammaa energiaa, eli ihan kevyt on. Ja tuollaisessa rasvattomassa jugurtissa 40-50 kcal, eli kevyttä sekin.
Katsos, kevyt ei tarkoita että rasvaa pitää popsia mahdottomasti, se lihottaa. Kannattaisi pysyä niillä teidän vhh-lihottajien palstalla, tämänkin palstan nimi muuttui, mutta jotkut ei osaa ilmeisesti lukea, millä palstalla on?
No mä olen ainakin alkanut pikkuhiljaa uskomaan siihen, että kaloriteoria todellakin on suurta huijausta.
Kyllä se itsestäkin tuntuu välillä ihan mahdottomalta, että aloin laihtua heti, kun lopetin sen kevytmoskan vetämisen ja siirryin käyttämään runsasrasvaisia tuotteita. Nykyinen kalorien sisäänotto on paljon enemmän kuin ennen muinoin, jolloin lihoin tasaiseen tahtiin. Nyt kun kevyttuotteet jää kauppaan, on paino alkanutkin kääntyä laskuun. Ei tätä onnea aina itsekään usko, mutta niin se vain on. Ja ei, EN vedä voita lusikalla naamaani ja lotraa kermatölkkien kanssa jatkuvasti.
Että vaikka rasvatonjugu-banaanimössö saattaa ollakin vähäkalorista, niin ei se kyllä silti välttämättä laihdutusta edistä ja pitääpä ainakin sokerihimoja yllä -> vaikeampi vastustaa herkkuaja -> ei laihdu.
sanoo, että energia voi muuttua toiseksi, mutta ei hävitä eikä lisääntyä.
Että kyllä se liika rasvakin lihottaa, vaikka kuinka olisi hiilihydraatit vähissä. Kaikkea kohtuudella.
Mutta on ne täysrasvaiset tuotteet vaan parhaita :).
Syy siihen miksi olet laihtunut voi olla se että automaattisesti rasvaista tuotetta syö vähemmän. Takaraivoon on iskostunut että ei saa syödä paljon. Eli kaloreita ei tulekaan enemmän kuin ennen. Ja toiseksi, rasvaisesta ruoasta tulee paljon nopeammin kylläiseksi :)
Voisin hyvin kuvitella että joku ostaa 2 litraa kevytjäätelöä (yäk) koska sitä saa syödä "hyvällä omallatunnolla", mutta kermajäätelöä riittää 1 litra, onhan siinä se pelottava kerma -sana.
2 dl maustamatonta jogurttia / bulgarian jogurttia (hunaja nam :P)
0,5 dl mustikoita
-halutessa sekaan leseitä
Joudustaa aineenvaihduntaa, taatusti keventää, ja saa energisen olon.
Mikä tuossa mukamas edistää aineenvaihduntaa?????
niin.