Dementiaa sairastavan vanhuksen hoito voi olla enemmän kuin kummallista. Veimme äitini terveyskeskukseen lääkärille nielemisvaikeuksien vuoksi ja hänet otettiin sisälle vuodeosastolle. Siellä lääkärinä oli lääketieteen opiskelija. Muutamassa päivässä äiti sairastui keuhkokuumeeseen ja hän makasi sängyssä suu ammollaan. Hän ei kykene puhumaan, joten tilanne oli hankala. Opiskelija selitti omaisille, että äidillä on dementian loppuvaihe nyt käsillä ja siksi suu ja myös niska ovat niin kummallisesti ja hän ehdotti myös siirtymistä ravintonesteiden sijaan pelkkään keittosuolaliuokseen, jolloin äitini viimeiset päivät olisivat olleet käsillä ja hänen kärsimyksensä olisivat olleet pahat. Vaikka äitini ei kykene puhumaan, hän ymmärtää puhumamme ja yrittää vastata siten kuin kykenee. -- Kysyimme suun auki ammottamisesta niin lääkäriltä kuin hoitajilta, mutta mitään ei tapahtunut asian tutkimiseksi. Kaksi viikkoa äiti joutui odottamaan vuodeosastolla, että yksi hoitaja viimeinkin kutsui paikalle päivystävän lääkärin ja lääkäri ja päivystävä hammaslääkäri epäilivät, että leuat ovat pois paikoiltaan, mutta eivät onnistuneet laittamaan niitä paikoilleen, koska aikaa oli kulunut jo niin kauan. Päivystävä lääkäri laittoi omaisten pyynnöstä lähetteen erikoissairaanhoitoon, jonne äiti sitten seuraavana päivänä pääsi ja siellä lääkäri kauhistui tilannetta ja näki heti, että leuat ovat pois paikoiltaan ja toimi asian mukaisesti.
Pitäkää siis huoli vanhuksistanne sairaaloissa, sillä lääkärit eivät välttämättä tiedä, mitä tekevät ja päättävät!!! Äitini tila on kohentunut, mutta koska leuat olivat niin pitkään pois paikoiltaan, on koko ajan vaarana, että sama loksahdus tapahtuu uudelleen (kireät lihakset pyrkivät asentoon, jossa pitkään olivat).
Valppautta, ystävät. Olen ollut aivan pyörällä päästäni, että tällaista tapahtuu. -Opiskelijalääkäri olisi vain antanut äitini kuolla ja olisi itse avustanut poistamalla ravintoliuoksen ja laittamalla pelkän keittosuolaliuoksen - ja sellaisessa hoidossa kuolisi jokainen. Äitini on ollut koko sairastamisensa ajan kotihoidossa ja jos äiti tästä lääkärillä käynnistä selviää, ei häntä kyllä hevin enää lääkäriin viedäkään.
Sairaalassa 2 viikkoa leuat sijoiltaan!!!!
6
1821
Vastaukset
- Tarinassasi
Äitisi oli siis tk:n vuodeosastolla kaksi viikkoa, jonka jälkeen erikoissairaanhoidossa heti huomattiin ja hoidettiin sijoiltaanmeno. Missä vaiheessa hän ehti maata toiset kaksi viikkoa sairaalassa suu ammollaan?
- Sivullinen.
Ainakin minä sain tekstistä vain yhden kahden viikon sairaalajakson. Oletko lääkäri vai muuten lukihäiriöinen?
- 2+2=4
Sivullinen. kirjoitti:
Ainakin minä sain tekstistä vain yhden kahden viikon sairaalajakson. Oletko lääkäri vai muuten lukihäiriöinen?
Otsikko: "Sairaalassa 2 viikkoa leuat sijoiltaan!!!!"
Tekstissä: "Veimme äitini terveyskeskukseen lääkärille nielemisvaikeuksien vuoksi ja hänet otettiin sisälle vuodeosastolle....Kaksi viikkoa äiti joutui odottamaan vuodeosastolla,..."
Kuka olikaan lukihäiriöinen?
- hoidettu
Kun ei noille lääkäreille enää opeteta noista jäsenten virheasennoista tai niiden paikalleenlaittoakaan. Kaikki oireet on aina sairautta... pilleri kurkkuun ja kotiin.
Minäkin kärsin monista kivuista 15 vuotta, kun eivät useat lääkärit ymmärtäneet missä vika. Oli vain nivel pois paikoiltaan lantiossa...- Harmin paikka
Olisi ollut parempi, jos leukaluksaatio olisi osunut sinuun.
- hoidettu
Harmin paikka kirjoitti:
Olisi ollut parempi, jos leukaluksaatio olisi osunut sinuun.
Aivan. Olisin osannut sen itseltäni korjata... Ja olis mummu säästyny kahden viikon tuskalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843252
- 751301
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1801236Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103971Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310942- 95857
- 43849
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825