Painostus netissä!

hermiitti

Kuinka sinä kestät henkistä painostusta netissä?

Minulla on kokemusta, että erään sivuston akat ja ylläpitäjä ajavat yhdessä minua itsemurhaan!

8

648

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M28..

      sellaisille ihmisille, jotka ärsyttää. se vain tekee pahaa huomata, kuinka turmeltunutta ihmisrotu on.

    • osaan jo

      on se, että täällä kaikki viestit ennen avaamista ja lukemista näyttävät samanarvoisilta. Vie todella jonkin aikaa huomata ne 'sairaat' viestit ja vastaukset. Koska heillähän se ongelma on. Netti on niin helppo keino purkaa oma paha olo toisen niskaan.

      Normaali ihminen jättää vastaamatta sellaiseen, mistä ei ole mielipidettä tai tietoa. Suuri osa lukijoista näillä mielenterveyspalstoilla on itse niin herkässä tilassa, moni viimeisenä keinonaan hakee apua ja yhteyttä kohtalotovereihin. Vastusten joukossa on tosi helmiäkin. Olen saanut tietoa ja monet hyvät naurut jollain muulla palstalla.

      Kriittiinen katse pitäisi olla lukijalla itsellään, mutta kieltämättä oikein törkeä vastaus tuntuu pahalta ihan ulkopuolisestakin. Vuoden toista kymmeniä palstoja kolunneena olen jo jotain oppinut.
      Myös riippuu hyvin paljon itsestä millaista palautetta saa. Asenne usein paistaa läpi, mutta ikävä kyllä kaikki eivät ole sujuvia sanankäyttäjiä, jolloin väärinkäsitykset myös lisääntyvät. Tässä kun operoidaan pelkillä kirjaimilla. Ei näy ilmeet, ei eleet jotka auttaisivat oikeaan lopputulokseen.

      Ja ainahan on niin, että itse tuotat omat tunnereaktiosi. Älä anna mitään arvoa tai huomiota asiattomille vastauksille :) Tsemppiä!

    • itseeni, netti on netti...

      aika kovia ovat syytöksesi,katso vain ettei bannisi siellä toisaalla lisäänny,esim. tämä viestisi ei ainakaan tilanettasi paranna.

      • hermiitti

        Ei minua kiinnosta se pirun pesä enää yhtään!


      • eli onko tämä
        hermiitti kirjoitti:

        Ei minua kiinnosta se pirun pesä enää yhtään!

        kenties viittaus siihen ettet enää kys.palstalle palaa bannisi jälkeen kirjoittelijaksi?


    • Kokovartalohyppy

      Nyt jäitä hattuun!
      Anna akkojen meuhkata ja jätä moiset plörinät omaan arvoonsa.

      Älä vaikka toisten kiusalla. Siinäpä vasta hyvä motiivi, elää toisten kiusaksi.

    • sivuuttaa

      Ainahan netissä on todella paljon epäasiallisia kommentteja. Itse olen suhtautunut noihin huumorilla, väännä vain joku täysin asiaan liittymätön vitsinpuolikas vastaukseksi, jos vastaan tulee ja edes vaivaudut vastaamaan.

      Mielestäni on todella ikävää, että netissä keskustelu leviää piruiluksi ja haukkumiseksi, kun täällä liikkuu myös ihmisiä, jotka todella haluaisivat keskustella vakavista, itseään koskevista asioista. Jokaiselle alueelle voi eksyä myös lapsia/teinejä/aikuisia törkimyksiä, jotka vain haluavat provosoida ja nauraa muille.

      Muista: käy keskustelut aina rehellisesti, mutta kuitenkin anonyymisti. Älä koskaan jaa oikeaa (= oikeassa elämässä aktiivisesti käyttämääsi) sähköpostiosoitetta, koko nimeäsi tms. tunnistetta minkään rekisteröitymisen/keskustelun yhteydessä. Käytä sähköpostikeskusteluihin meiliosoitetta, jonka voit halutessasi jättää omaan nojaansa ilman vahinkoja.

      Jos tosiaan olet joutunut henkisen painostuksen kohteeksi jollain sivulla, etsi muu, aiheeseen perehtynyt vakavasti otettava sivusto ja hae tarvitsemasi sieltä (tai sitten ihan oikeasta elämästä).

      Netissä on se suurenmoinen ominaisuus, että jos jokin sivusto ei miellytä, voi nappia painamalla lähteä kyseisestä keskustelukulttuurista eikä koskaan ole pakko palata. Suosittelen. (tosin suomi24:ssä on paljon erilaisia foorumeita, eikä sitä koskaan voi varmuudella tietää, milloin löytää keskustelukumppaneiksi helmiä, milloin kyynisiä sikoja).

      • Psykopatologia

        .
        Nimimerkki "sivuuttaa" puhuu vastoin parempaa tietoa. Otatko aina ihmisten puheet "objektiivisen" rehellisinä?
        .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4206
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3435
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1792
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1657
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1424
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      925
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      856
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      828
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      797
    Aihe