NAURETTAVAA pelleilyä!

Suomen merkitys olematon

Luuleeko Suomi todella vaikuttavansa maailman ilmastoon edes hyttysen p**kan vertaa? Se on AIVAN sama miten paljon tai vähän energiaa tässä kääpiövaltiossa käytetään, viisi miljoonaa ihmistä ei kerta kaikkiaan voi vaikuttaa maailman mittakaavassa yhtään mitään CO2-päästöjen kokonaismäärään, jos sillä nyt yleensä on jotain vaikutusta mihinkään. Suomen vaikutus on sama kuin kusisi järveen sellutehtaan vieressä, ei se mitään eroa tee. Käykää joskus vaikka Kiinassa kattomassa miten kivihiili palaa, siellä on yli Suomen kokoisia kaupunkejakin sadoittain. Ja jenkit sitten taas autoineen... JÄRKI käteen viherhörhöt, Suomen pienestä koosta voisi olla jotain iloakin, ei tarvitse mennä kaikkiin hömpötyksiin mukaan! Sitä paitsi Suomi selvästi hyötyisi ilmaston lämpenemisestä!

12

943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valtion kassaan

      TAISTELU ILMASTONMUUTOSTA VASTAAN antaa hallitukselle hyvän syyn kiristää verotusta.
      Sama se mulle, asun taajamassa, en omista autoa..

    • disnak

      Niinpä, mutta toisaalta jos mietit esimerkiksi internetin ja median vaikutusta, voi hyvällä esimerkillä saada myös muut toimimaan päästöjen vähentämiseksi! Pohjoismaita arvostetaan maailmanlaajuisesti, sillä olemme useasti edelläkävijöitä monilla tieteiden aloilla.

      Mitä enemmän asiasta puhutaan, sitä enemmän ihmiset tulevat tietoisiksi mahdollisuudestaan vaikuttaa yksilötasolla!

      Hyvä esimerkki siitä kuinka ihmiset muuttavat mielipidettä on tupakanpoltto. Ajattele miten tupakointi nähtiin 50-60 luvulla ja kuinka se nähdään nyt 40-50 vuotta myöhemmin! -

      - tietämättömyys tai välinpitämättömyys muuttuu pikku hiljaa tietoisuudeksi (tupakoinnin vaarat) ja ajan kuluessa ihmiset ymmärtävät, että polttaminen on vaarallista --> MIELENOSOITUKSET,TUPAKOINNIN VÄHENTÄMINEN YKSILÖTASOLLA , VAROITUKSET,LAKIEHDOTUKSET

      -->LAKI-UUDISTUKSET JA KÄYTÖKSEN MUUTTUMINEN KOKO KANSAN KESKUUDESSA

      Mielestäni on hienoa kun suomalaiset osoittavat kiinnostusta aiheeseen ja ovat aktiivisia.

      'KOSKAAN EI OLE LIIAN MYÖHÄISTÄ LOPETTAA SAASTUTTAMISTA' !!

      -ulkosuomalainen-

    • tuc

      Se, että Suomi on pieni, ei merkkaa mitään. Yhtä lailla jokainen USA:n osavaltio voisi sanoa, ettei niiden tarvitse tehdä mitään, kun ne ovat niin pieniä ettei tarvitse tehdä mitään.

      Muutoksen tulee lähteä joka ikisestä maasta. Suomalaisten ekologinen jalanjälki on maailman suurimpia ja olemme aika kärkipäässä myös CO2-päästöissä per lärvi.

      Voisiko esim. Pietarin kaupungin osat yksitellen sanoa, että "me ollaan niin pieniä, ettei meidän paskat itämeressä haittaa". Lopputuloksena jätevedet tulisivat itämereen maailman tappiin asti.

      Jos sen sijaan jokainen tekee osansa, ongelma ratkaistaan. Mutta se edellyttää, että mukaan saadaan suurin osa. Onneksi suuri osa maailman maista onkin ottanut ilmastonmuutoksen vakavammin kuin Suomi ja tekee jo nyt asialle jotain.

      Ja kuten on jo todettu, Suomen rooli uusiutuvien energianlähteiden kehittäjänä voi olla paljon suurempi ilmastonmuutoksen torjunnassa kuin mitä maastamme koon ja väkiluvun puolesta olettaisi.

      • fsdfsdfdf

        Minä muutan tapojani sitten kun tu,lee tieteellistä faktaa, että ilmastonmuutos johtuu ihmisestä... Eli en koskaan.


      • tuc
        fsdfsdfdf kirjoitti:

        Minä muutan tapojani sitten kun tu,lee tieteellistä faktaa, että ilmastonmuutos johtuu ihmisestä... Eli en koskaan.

        Vai eikö kaikkien maailman arvostetuimpien ilmastotutkimuskeskusten mielipide riitä vakuuttamaan?


      • hhhhhhhhhhhhhhh
        tuc kirjoitti:

        Vai eikö kaikkien maailman arvostetuimpien ilmastotutkimuskeskusten mielipide riitä vakuuttamaan?

        Pitäisihän sinunkin tietää ettei mielipide ole mikään todiste.


      • tuc
        hhhhhhhhhhhhhhh kirjoitti:

        Pitäisihän sinunkin tietää ettei mielipide ole mikään todiste.

        - Maailmankaikkeus on miljardeja vuosia vanha ja syntynyt alkuräjähdyksessä.

        - Eläimet ovat kehittyneet evoluution ansiosta.

        - Passiivinen tupakointi aiheuttaa syöpää.

        - CFC-kaasut tuhoavat otsonikerrosta.

        Nuokin ovat mielipiteitä. Jokainen noista voidaan tosin tieteellisin menetelmin todistaa oikeiksi yksittäistapauksissa ja historialliset tutkimukset tukevat noita, mutta ei sinun silti ole niihin pakko "uskoa".

        Tieteellisessä maailmassa ei ole varmoja faktoja, on vain paras mahdollinen arvaus, jolla on tukea tieteellisin menetelmin tehdyissä tutkimuksissa. Ja koko siihen perustalle yhteiskuntamme rakentuu. CO2 on kasvihuonekaasu (jokainen voi todeta sen tieteellisin kokein) ja ihmiset ovat 100 % varmuudella aiheuttaneet CO2-pitoisuuden kasvun ilmakehässä (mitattu mm. C14-kokein ja historiallisin analyysein ja suorilla mittauksilla).


      • Tommi B

        Alkupään kommenteissa olen samaa mieltä.

        Viimeiseen kommenttiin voisin todeta, että: Juu, kyllä Suomesta löytyy pajoja, jotka tekisivät mielellään esimerkiksi lisää tuulivoimaloiden osia. Kävin viime talvena yhdessä firmassa, jossa tehdään tuulivoimaloiden propellin kärkikartiota ja maston huippuun tulevia suojakuoria koneistolle. Materiaalina lasikuitukomposiitti.

        Toinen iso paja puolestaan tekee tuulivoimaloihin vaihteistoja. Varmasti niille kelpaisivat myös suomalaiset tilaukset.

        On se kumma, että kaikki tällaiset tuotteet pitää aina myydä ulkomaille kun kotimaassa ei ole ollenkaan halua kehittää uutta (ja etenkään mitään ympäristöystävällistä) tekniikkaa. Ydinvoimalakin tehdään olennaisilta osin ulkomaisin voimin. Kele!


      • vaikuttavat,
        tuc kirjoitti:

        Vai eikö kaikkien maailman arvostetuimpien ilmastotutkimuskeskusten mielipide riitä vakuuttamaan?

        epäilen, tässäkin hommassa tullaan nauramaan vanhoille idiooteille, kuten aina.


      • !!!!
        Tommi B kirjoitti:

        Alkupään kommenteissa olen samaa mieltä.

        Viimeiseen kommenttiin voisin todeta, että: Juu, kyllä Suomesta löytyy pajoja, jotka tekisivät mielellään esimerkiksi lisää tuulivoimaloiden osia. Kävin viime talvena yhdessä firmassa, jossa tehdään tuulivoimaloiden propellin kärkikartiota ja maston huippuun tulevia suojakuoria koneistolle. Materiaalina lasikuitukomposiitti.

        Toinen iso paja puolestaan tekee tuulivoimaloihin vaihteistoja. Varmasti niille kelpaisivat myös suomalaiset tilaukset.

        On se kumma, että kaikki tällaiset tuotteet pitää aina myydä ulkomaille kun kotimaassa ei ole ollenkaan halua kehittää uutta (ja etenkään mitään ympäristöystävällistä) tekniikkaa. Ydinvoimalakin tehdään olennaisilta osin ulkomaisin voimin. Kele!

        Typerykset, kyllä mä tiiän että esim Kiina saastuttaa paljon enemmän kuin Suomi mutta jos kaikki suunilleen Suomen kokoiset maat ajattelee noin ja päättää vaan jatkaa hirveetä saastuttamista niin kyllä siitäkin saasteita tulee.


      • tuc
        vaikuttavat, kirjoitti:

        epäilen, tässäkin hommassa tullaan nauramaan vanhoille idiooteille, kuten aina.

        Ylivoimaisesti suurin osa niistä jokusesta kymmenestä ilmastotutkijasta, jotka ovat yleistä tieteellistä näkemystä ilmastonmuutoksesta vastaan ovat vanhoja gubbeja, jotka ovat olleet parikymmentä vuotta eläkkeellä ja mesoavat toinen jalka haudassa.

        Kuinka monella denialistilla on tällä hetkellä paikka yliopistossa? On niitä muutamia... mutta melkoisen vähän.


    • Miettikää

      Jos kaikki valtiot sanois että ne ei vaikuta siihen hyttysen paskaakaan niin... No en ala ees selittää ku joku kuitenki alkais taas valittaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4283
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3487
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1817
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1707
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1443
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      950
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      863
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      852
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      849
    Aihe