Minulla oli suht vakava masennuskausi tuossa muutama vuosi sitten. Työterveyslääkäriltä sain tuskailun jälkeen ajan psykologille (tai psykoterapeutille, en tiedä mitä eroa niillä on vai onko edes) ja miten kävikään!
Tämä psykologi oli kovin kiireisen oloinen ja aloitti sanomalla "Et oikeastaan kuulu minun potilaspiiriini" (kuulemma hoitaa yleensä nuoria äitejä synnytyksenjälkeisessä masennuksessa). Sitten toteaa, että jos et nyt ittelles tee mitään - kuten viillä ranteita tms.- niin voit mennä kotiin. Siis mitä helvettiä?
No, mitään apua tästä minulle ei ollut. En osaa olla vaativa missään tilanteissa, joten annoin asian olla ja itku kurkussa sanoin pärjääväni. Sovittiin kontrolliaika parin viikon päähän, jonka psykologi perui ja tilalle ehdotettiin, että soittaisin jonnekin kriisipuhelimeen. Just joo.
Tämä katkeroitti minut lopullisesti, ja vihaan lääkäreitä entistä enemmän. Miten ihmeessä yleensä saa hoitoa mielenterveysasioissa?
Olen selvinnyt masennuksesta omin neuvoin, luulisin. Mitä nyt minusta on tullut katkera ihmisvihaaja, pelokas ja kyvytön luottamaan oikeastaan kehenkään.
Huonoja kokemuksia?
3
306
Vastaukset
- toista masennusta
ahdistuksineen ja todella pahoine paniikkeineen. Tunsin ennestään bentsot ja ajattelin käyttää niitä mahdollisimman pieninä annoksina että löytäisin ne ahdistusta aiheuttavat asiat elämästäni ja voisin koettaa poistaa niitä.
Käytin Xanoria 3½-5 mg/vrk ja laskin annostusta kahden vuoden kuluessa 2 mg:n vuorokaudessa, en halunnut SSRI-kemiaa, koska minulla oli vahva taipumus itsetuhoisuuteen ja ne voimistavat sitä.
Tervbeyskeskuslääkäri rähjäsi minulle joka käynnillä todella vihaisena ja uhkasi lopulta pakkolähetteellä mielisairaalaan lääkeaineiden väärinkäyttäjänä ellen lopeta Xanoria seinään ja ota hänen tyrkyttämiään pillereitä.
Onneksi sain psykiatrilta ajan ja hän vahvisti hoitosuunnitelmani. Ajoin Xanorin niin alas kuin se on mahdollista ja siirryin sitten Diapamiin, joka on helpompi lopettaa pitkän puoliintumisajan vuoksi. Lopetin lääkityksen lopulta kokonaan noin 2 vuotta sitten.
Tuo lääkärien suhtautuminen sai aikaan sen, että joka kerta kun resepti piti uusia, kärsin 2-3 päivää todella ankaraa ahdistuneisuutta ja enää en usko sanaakaan lääkärien jutuista, enkä heidän jutuilleen mene kuin pää kainalossa. - psykiatrista ja psykologeista
On mulla ollut aikamoinen ongelmakenttä. Erittäin paha masennus lapsesta asti. Mitään ei saanut puhua, lääkärit kirjoitti vaan lääkkeitä. Kävin 18-23-vuotiaana psykologin luona noin 50 kertaa, akka väänsi ja käänsi joka asian. Lapsuus oli niin hirveä että hyvä että selvisin hengissä, (äiti väkivaltainen, insestiä jne..)
Mun kokemus näistä ns. ammattiauttajista on että ne voi olla itte sairaampia kuin autettavat. Olen kuntoutunut paljon vertaistuen avulla. Erittäin varauksella suhtaudun tämän alan ammattikuntaan. - Entinen nimimerkillinen
Olen suorastaan järkyttynyt luettuani näistä viesteistä, kuinka asiattomasti lääkärit ovat ihmisiä kohtaan käyttäytyneet. Ja sitäkin enemmän sen vuoksi, että itse en ole pitkään terapiassa jo käyneenäkään milloinkaan kohdannut vastaavanlaista suhtautumista. Tässä vaiheessa minun on kai todettava, että ilmeisesti minulla on sitten käynyt melkoinen tuuri, kun en ole vastaavaan törmännyt.
Mutta kyllä tuollaiset yhdentekevät ja suorastaan ylimieliset ja ilmeisen ammattitaidottomat lääkärit ja mukamas "psykologian ammattilaiset" pitäisi viralta panna, jos minulta kysytään. Heidän tehtävänäänhän pitäisi olla auttaa ihmisiä eikä pahentaa näiden oloa. Täyden myötätuntoni kyllä saa jokainen, joka on tullut kaltoin kohdelluksi lääkäreiden puolelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855