Olen 4kk ikäisen lapsen äiti ja koitan saada takaisin liikuntarutiineja. Hölkkäsin aikoinaan jonkun verran, semmosta 25min-30min kerrallaan. Pääsin siihen kuntoon että tuona aikana jollain muistaakseni 130-140 sykkeellä jaksoi hyvin.
Nyt olen saanut jo peruskuntoa kävelemällä ja jumppailemalla kotona, ja kaksi kertaa olen käynyt hölkkäämässäkin, mutta sitten homma lopahti. haluaisin aloittaa uudestaan.
Kysynkin nyt, että jos haluan harrastaa monipuolisesti (kaikki kiinnostaa:vaunulenkit, hölkkä, sali, jumppa, jooga..)niin kuinka usein "on käytävä" juoksemassa että kehittyy? On vähän ankeeta juosta niin harvoin että se on joka kerta raskasta, on ihana tunne kun aina vaan jaksaa kevyemmin! Eli jos koitan tehdä ei-liian-kunnianhimoisen suunnitelman itselleni niin onko esim ihan "turhaa" juosta esim 1 tai 2 kertaa viikossa? 2 kertaa varmaan saisin aikaseks, iltaisin. Toivoa voi enemmänkin mutta pitää keretä muitakin liikuntajuttuja..
Toinen kysymys, millä sykkeellä on ihanteellista hölkätä? Tiedän että liian korkealle kun menee pitkäks aikaa syke niin ei enää jaksa ja jalat on maitohapoilla. Haluaisin jaksaa sen vaikka 20-30min ja mielummin liian kevyesti aluksi. Entä intervalliharjoittelu? spurtit on hauskoja :) Mihin sykkeeseen nostaa?
Ja saa tsempata, mitkä osat elimistöstä eniten hyötyy juoksusta verrattuna muuhun liikuntaan? Aerobista kuntoa tietty parantaa mutta esim lihaksista, miten muotoutuvat?
Vinkkejä uudestaan aloittavalle?
Juoksemaanko?
1
279
Vastaukset
- Juoksijaxyz
Sali, jumppa.. tukevat tavoitetta, mutta kolme kertaa juoksua viikossa tarvitaan, jos haluat kehittyä etkä esim. pyöräile tai rullaluistele. 2 kertaa on kyllä enempi ylläpitoluonteista. Sykkeet on yksilöllisiä, mutta 140 lasissa ei ole liikaa. v
Tee kunnon nousujohteinen ohjelma ja tarkkaile silloin tällöin vakiolenkillä edistymistä, niin motivaatio pysyy korkealla. Mutta siis uudestaan aloittajan perisyntiä pitää välttää, eikä repiä liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1433196EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403002- 1101463
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1451217Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621087Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 601017
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne23833- 41827