banaanikärpäsistä..

Nimetön

olen kiinnostunut banaanikärpäsistä. luin jostain, että niitä käytetään yleisesti perinnöllisyystieteen tutkimuksissa, koska niiden perimä on 90%:sti ihmisen perimän kaltainen. olenko saanut väärää infoa ja mitä ylipäätään tarkoittaa, että lajien perimä on sama? vaikuttaako tuollainen perimä tunne-elämään? mitä voidaan sanoa banaanikärpästen ajatusmaailmasta/sielunelämästä?

6

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekisteröitymätön*

      Banaanikärpäsellä on, kaikkien monisoluisten tapaan, paljonkin yhteistä perimässään ihmisen kanssa - olemmehan kehittyneet samoista alkumuodoista ja perusbiokemiamme on samanlaista, solut, kudokset, elimetkin - samaa perusdesigniä löytyy.

      Perimän samankaltaisuutta voi mitata monin tavoin. Jos kuitenkin tarkastellaan genomia kokonaisuudessaan, sanoisin, että 90 % on hieman liioittelua. Eliöillä voi olla samoja kromosomeja, mutta niissä eri geenejä, samoja geenejä, mutta niistä eri alleeleja - ja erilainen geeniekspressio jne... mitä nyt sitten ollaan vertaamassa?

      Annatko lähteesi, niin katsotaan ja mietitään asiaa uudestaan, kun tiedetään, mitä lähteesi tarkoittaa väittäessään noin?

      Kärpäsellä ei ole ihmismäistä tunne-elämää. On tietysti mahdotonta sanoa, miltä eläimestä tunutuu, mutta parilla hermosolmukkeella nyt ei vaan kovin kummoisia pysty tekemään. Kärpänen ei hyödy tunne-elämästä. Tunteetkin ovat vain evoluution mukanaan tuomia välineitä, joiden myötävaikutuksella geenimme jatkavat tehokkaammin matkaa. Kärpäsillä ei ole yhteiskuntia, pysyviä parisuhteita, eivätkä ne hoivaa poikasiaan. Niiden elämä on varsin lyhyt joka tapauksessa. Tunteille ei ole käyttöä. Varmasti ne voivat tuntea jonkinlaista peloksi kuvattavaa, varmasti ne kokevat jonkinlaisia mielihyvän tunteiden tapaisia, kipua aivan varmasti - nämä perustunteet auttavat niitä selviytymisessä.

      • ....

        Lähteeni oli joku nettisivu, jota en enää kyennyt jäljittämään. Siksi laitoin tämän kysymyksen tänne. muistan eksyneeni joillekin sivustoille joskus muinoin, joissa asia mainittiin ohimennen ja ajatelleeni, että "oho". Ei siis ollut varmaan mitään kovin painavaa faktaa.
        Kiitos sinulle mielenkiintoisesta vastauksesta!


    • olet saanut

      Banaanikärpäsen geeneistä 60% on yhteisiä ihmisten kanssa, ja sekin on eri asia kuin perimä, koska perimässä vaikuttavia osia on muitakin kuin pelkät geenit. Se että ihmisellä ja kärpäsellä on noinkin paljon yhteistä tarkoittaa sitä, että geenit ovat yllättävänkin konservatiivisia, ja ilmeisesti suurempi osa vaikuttavista eroista löytyy säätelyosista ja aktivaatiosta. Voi olla että joku geeni joka vaikuttaa ihmisen tunteisiin on jatkuvasti aktiivinen banaanikärpäsessä, mutta ei tee mitään tunteisiin päin haiskahtavaakaan niissä. Mitään näyttöä siitä, että banaanikärpäsellä edes olisi mitään tunteisiin vivahtavaa ei ole olemassa. Monimutkaisin mitä niiden on todettu pystyvän on tehdä valinta kahden mahdollisen ärsykkeen välillä aiemman kokemuksen pohjalta. Niinkin pienellä hermostokapasiteetilla sekin on jo saavutus.

      • ....

        Kiitos sinullekin!


      • tieto tässä

        Banaanikärpäsen sielunelämästä voimme havaita vain sen ettemme pysty kommunikoimaan siitä. Sitä paitsi ihmisetkin periaatteessa valitsevat vain kahden ärsykkeen välillä aiemman kokemuksen nojalla. Veetättää että aina muistetaan mitätöidä elukoiden sielunelämä että voi käyttää kybällä hyödyksi malliin "naisella ei ole sielua".


      • viestistä
        tieto tässä kirjoitti:

        Banaanikärpäsen sielunelämästä voimme havaita vain sen ettemme pysty kommunikoimaan siitä. Sitä paitsi ihmisetkin periaatteessa valitsevat vain kahden ärsykkeen välillä aiemman kokemuksen nojalla. Veetättää että aina muistetaan mitätöidä elukoiden sielunelämä että voi käyttää kybällä hyödyksi malliin "naisella ei ole sielua".

        se olennainen sana eli SIELUNLAKI?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe