Voisitteko antaa vinkkiä minkälaista salaattia voisi laittaa ruokapöytään perussapuskan kevennykseksi kun porkkanaraaste ja kurkkutomaattisalaatti kyllästyttää? Kun salaatti -hakusanalla hakee reseptejä, saa tulokseksi katkarapusalaatit jne, mutta nämä eivät mielestäni sovi nakit ja muusi -tyyppisen ruoan lisäksi. Kiitokset vinkeistä?
Vastaukset 6
- sssssari
hyviä on myös kaalijuuresraasteet.
sitten ihan vaikka salaatti missä salaatinlehtiä, herneitä, maissia ja paprikaa. - peliin!
Sekoita mukaan muita vihanneksia ja myös hedelmiä, yrttejä ja erilaisia salaattilaatuja. Esimerkiksi:
- kiinankaali & ananas/mango/persikka
- salaatti & tuore minttu & viinirypäleet
- salaatti & rucola & paprika & herneet
- salaatti & (sitruuna-)basilica & tomaatti
Tee myös salaatin kanssa erilaisia öljy-/jogurtti-viinietikkapohjaisia kastikkeita, joihin voit laittaa reilusti mausteita yhdistellen uudella tavalla. Kokeile rohkeasti esim. kumina, curry, chili, kaneli, kardemumma, paprika, valkosipuli... Kastiketta ei edes tarvita paljoa, niin makuelämys on jo ihan toisenlainen :)- tuli mieleen
kurkku, tomaatti, salaatti, paprika, paahdetut pinjansiemenet. Rucolakin mahtuu mukaan, jos on hyviä. Mausteeksi riittää hyvä oliiviöljy ja mustapippuri. Kreikkalainen salaatti toimii myös. Ruokasuutta saan salaatteihin laittamalla sekaan desin tai pari tummaa makaronia tai riisiä.
- Tehosekoitin xmix
Kukkakaalia ja hasselpähkinöitä, leikkurilla murumaiseksi silpuksi.
Parsakaalia ja sinihomejuustoa, leikkurilla murumaiseksi silpuksi.
Punajuuriraastetta ja omenaraastetta. Yhdessä tai erikseen, sinihomejuustomuruilla tai ilman.
Porkkanaraastetta, puolikkaan appelsiinin mehu ja toinen puoli appelsiinia sekaan silputtuna.
Kiinankaalia, säilykepersikkaa ja kurpitsapikkelsiä.
Salaattia, rucolaa, puolitettuja kirsikkatomaatteja, pari aurinkokuivattua tomaattia silputtuna, punasipulia ohuenohuina renkaina, balsamiviinietikkaa ja oliiviöljyä.- ..vähäkalorisista herkuista?
Sinihomejuusto ja pähkinät eivät kuulu joukkoon jos salaatista haluaa kesyttä. Jossain aiemmassa viestissä mainittiin myös makaronit ja riisi, ne eivät myöskään kuulu joukkoon. Jos noita työntää salaattiin (tai jotain juustoa, fetaa, kalaa yms) niin kyseessä on pääruokana syötävä salaatti eikä mikään lisuke jajos halutaan kevyitä vaihtoehtoja niin suhtaudun erittäin kriittisesti noihin muihin kuin vihanneksiin salaatissa. Sopivaa vaihtelua tuo erilaiset salaatin kastikkeet, mutta varokaa noita muita kaloripommeja.
- Jariny
Erinomainen lisäke kaikelle ruualle, erityisesen hyvää esim. grillimakkaralle tai rasvaiselle ruualle: raaka kukkakaali (keskikoko) nuput revittyinä pieniksi, lisää puoli purkkia kurpitsapikkelsiä ja ruukullinen persiljaa ja sekoita kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2691082Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49890Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "228860- 98831
- 79733
- 66717
- 100624
- 64566
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2541Rekkawelinehkä
Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 237509