Mitä tarkoittaa "evari"?

Pysy aina pikkuveljenä, älä...

Nuoriso käytti tätä sanaa keski-ikäisistä, vähän humalaisista ystävistäni.

3

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fra Norge

      Norjalaissyntyinen Ole Evenrudstuen (1877-1934) kehitteli aikanaan ensimmäisen käytännöllisen ulkolaitamoottorin veneisiin ja ryhtyi sellaisia valmistamaan. Uudessa kotimaassaan Yhdysvalloissa hän muutti sukunimensä muotoon Evinrude. Sama nimi periytyi hänen yrityksensä valmistamille moottoreille.

      Suomalainen veneilyväki on tuntenut Evinrude-moottorit vuosikymmenien ajan nimellä Evari.

      Tätä et toki kysynyt, mutta tulipahan mieleen.

      • Pysy aina pikkuveljenä, älä...

        Olin tulossa keski-ikäisten ystävieni kanssa piknikiltä Suomenlinnasta. Lautan lähestyessä Kauppatoria ympärikännissä olevat kamuni valmistautuivat hyvissä ajoin hinautumaan penkiltä ylös. Muuan nuorison edustaja, katseltuaan sitä tovin, sanoi tovereilleen: "Antaa noitten evareitten mennä ekaks".

        (Seurueeni muut jäsenet eivät muista tästä tapauksesta yhtikäs mitään -siispä tämän selvittäminen on jäänyt minun kontolleni)


    • fra Norge

      Piti oikein googlailla tuota toista merkitystä. Olin löytävinäni senkaltaista kuin evari = evergreen.

      Iskelmä-Finlandian voitti hiljattain ikivihreistä tangoistaan tunnettu Eino Grön. Vaan mistä mahdamme loppujen lopuksi tietääkään Eikan alushousujen värin ja mallin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      132
      5381
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3862
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2480
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      38
      2044
    5. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1753
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1704
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1640
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1608
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1463
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      38
      1424
    Aihe