Kenelläkään nyt mitään tietoa siitä, kuinka kauan nämä helteet ehkä kestävät ja onko kuinka yleistä moiset lämpölukemat elokuun vaihteessa?
Saisivat jo loppua...
Kuinka kauan
5
522
Vastaukset
- proffa100
Numeeristen mallien mukaan helle kestää ainakin Etelä-Suomessa ainakin viikon- mahdollisesti pidempäänkin. Tänään ovat korkeimmat lukemat olleet reilua 26 astetta, mutta eiköhän 27 mene joillakin paikkakunnilla rikki - lähinnä Turun, Tampereen ja Hämeenlinnan tienoilla.Tällaiset lukemat eivät ole mitenkään harvinaisia elokuun alkupuolella. Ukkosten riski kasvaa torstaista alkaen ainakin datamallien mukaan.
- höpinää
Nyt kun Kanadan arktiksen ja Islannin lämmöt on vihdoin suurin piirtein samoja (Islanti on ollut kylmempi), vaatii muutaman hurrikaanin Atlantille että ne vetää matalat etelämmäs niin että viilenee kahdenkympin molemmin puolin... pari viikkoa nyt ainakin tulee helteitä, toki ukkosia ja sateita väliin. kuun lopusta on jo vaikea sanoa. Onhan näitä ennenkin ollut.
- En kaipaa kuumaa
Juu saisi todellakin laskea jonnekkin 16-20 tienoolle se on mukava ilma.Ei yhtään kyllä tällaiset ilmat miellytä :( talvea odotteleva astmaatikko.
- hende
Ensi viikolla on jo hieman viileämpää, 19-23 enimmillään. Sateita tai sadekuuroja lähes päivittäin. Onko normaalia? Silloin tällöin lämpimiäkin elokuita on, ei mitenkään poikkeus, kunhan ei ylitä 35 astetta.
- proffa100
Elokuun kaikkien aikojen korkein lämpötila on 33,2 astetta ja se on mitattu 5.8.1912 Sulkavalla. Elokuun puolivälin jälkeen 30 astetta on jo todella harvinainen, vaikka onhan syyskuussakin päästy vielä 28,8 asteeseen.
Ensi viikolla numeeriset mallit hajoavat vielä tässä vaiheessa tiistain jälkeen. Helle ilmeisesti loppuu, mutta sää näyttäisi pysyvän mukavan lämpimänä.
Ukkosta on tänään jo aamupäivällä ollut Vaasan tienoilla ja sinne suuntaan ukkoskuuroja kehittynee päivän aikana lisää. Perjantaina ukkoskuuroja esiintynee pääasiassa alueella, jonka pohjoisreuna on linjalla Vaasa-Joensuu sekä eteläreuna linjalla Savonlinna-Turku. Näyttäisivät painottuvan länteen ja voivat olla varsin ravakoita iltapäivällä. Saattaa esiintyä jopa yöukkosta lauantaita vasten.
Launtaina mahdolliset ukkoset painottuvat Keski-Suomeen.
Näin siis mallilaskelmien perusteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614267Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653477Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541812Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251698Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981439Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133945Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115848Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18839