Risperdalia väsymykseen WTF?2

ritalin

Luin juuri järkyttävän jutun, missä univajeesta kärsineelle lapselle annettiin hoidoksi Risperdalia. Ja pahinta siinä on se, että menettelytapa on täysin normaali nykyaikaisessa suomalaisessa psykiatriassa.

Tässä kohtaa olisi ehkä ns. kirveellä töitä. :D

5

436

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M28..

      jokin huumaava lääke?

      • käytetään

        aikuispotilaille mielisairaaloissa.Sivuoireena usein maidon vuotaminen rinnoista,monelta jouduttiin lopettamaan ko.lääke.


    • Mandariininen

      Univaje, siis lapsi nukkuu liian vähän, ei häntä Risperdalilla ole koitettu tehdä pirteämmäksi vaan auttaa nukkumaan enemmän, koska se uni on aikas tärkeä juttu kuitenkin.
      Risperdal on yksi vanhimmista ja eniten testatuista ja monikäyttöisimmistä lääkkeistä ja turvallisimmista. Sen käyttötarkoitus riippuu annostuksesta, sitä voidaan käyttää tusinaan eri ongelmaan menestyksekkäästi, eli ei pidä takertua siihen, että se alunperin on kehitetty psykoosilääkkeeksi.

      Risperdalia käytetään myös unettomuuden hoitoon,koska se on huomattavasti turvallisempi vaihtoehto kuin varsinaiset unilääkkeet - ja lapsillehan sellaisia ei saa edes syöttää.

      Joten älä vielä kaiva kirvestä esiin, mieluummin kunnon yö unet väliaikaisella miedolla lääkityksellä kuin jatkuva univaje, joka pitkäkestoisena taatusti haittaa lapsen elämää ja kehitystä paljon enemmän.

      Itse en kannata lääkehoitoa kuin äärinmäisessä pakossa, eli mistään puolustuspuheesta ei ole kyse, mutta joskus sille on olemassa ihan oikeasti hyvät perusteet.

      • ritalin

        Niin, siihenhän en olisi luultavasti millään tavalla vielä kiinnittänyt huomiota, jos unettomuutta olisi hoidettu risperdalilla. En kovin hyvin tunne näitä lääkkeitä, joten en olisi varmaan lähtenyt asiaa sen kummemmin miettimään.

        Mutta kun kyseessä lapsi, joka kärsi siis unettomuudesta ilmeisesti lähinnä stressin vuoksi. Tätä ei lääkäri ymmärtänyt, vaan lasta päätettiin hoitaa risperdalilla. :D
        Muuten juttu alkoi vaikuttaa siltä, että hoitohenkilöstö on päättänyt siitä, mikä lasta saa ja mikä ei saa vaivata.

        Vaikka yleensä pyrin ymmärtämään eri tyyppisiä toimintatapoja, niin toisinaan hoitohenkilöstön ymmärtämättömyys on niin raikeää ja heidän välinpitämättömyytensä ihmisiä kohtaan niin häiriintyneellä tasolla, että se saa voimaan pahoin.

        Mielestäni psykiatria parissa työskenteleville olisi hyvä asettaa kysymys, että pyrkivätkö he tosissaan hoitamaan potilaitaan, vai onko kyse todella siltä, miltä näyttää, eli halutaan kokeilla potilaisiin erilaisia hoitomuotoja huolimatta siitä, onko niistä hyötyä potilaille?


    • moiti

      Että Risperdalia lapselle. Minä en antaisi Risperdalia edes hevoselle. Mulle tuli tästä ihanasta myrkystä järkyttäviä "sivu"vaikutuksia: nukuin suurimman osan päivästä, en jaksanut kävellä.. Muutuin zombiksi. Risperdal EI OLE turvallinen lääke.

      Tekis mieli hajottaa jotain kun lukee että Risperdalia määrätään Suomessa(?) lapselle! Taidan vaipua tästä epätoivoon. Kiitti moi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4245
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3468
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1806
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1683
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1435
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      939
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      862
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      846
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      827
    Aihe