Eli huomasimme toverin kanssa, että sähkölämmitteinen omakotitalo ja 19 lamppua josta 3 loisteputkia, voisi säästää sähköä jopa 150Kwh/vuosi pelkästään vaihtamalla palaneen hehkulampun (60w) uuteen (11w):n loisteputkivalaisimeen eli ns. energiansäästölamppuun. Jos nyt oletetaan, että lämpö, mikä hehkulampusta tulee, lämmittää ilmaa vaikkapa 60% lämpösäteilystään, jää säästö vähäisemmäksi.
100%:n hyötysuhteeseen ei kuitenkaan päästä edes katossa olevien poistoilmaputkien ollessa kytketty ilmanvaihtimeen jossa on lämmönvaihdin sisäilman lämmön talteenottoa varten.
Lisäksi tuumimme, jotta kun sähkölämmitteinen talo (ainakin vanhemmat) on varalämmöksi ollut lähes poikkeuksetta täytynyt rakentaa takka ja mahdollisesti puuhella.
Näitä käyttämällä päästään todellisiin säästöihin sähkölaskussa. Energiaa teoriassa menee yhtä paljon mutta rahaa vähemmän. Joten nostakaa vain sitä saatanan energiaveroa, olemme jo ennestään säästäneet minkä kykenemme ja nyt sähköä menee minkä menee, mutta silti kustannukset nousevat "vihreyden" puolesta. Hyvä Suomi!
Energiansäästöstä
2
265
Vastaukset
- kaupunkilaisille
Maatilat tulevat saamaan erinäisiä tukia perustaessaan sianpaskavoimaloita ja biopolttoaineen tuotanto omaan käyttöön tulee verovapaaksi.
Kaupunkilaiset duunarit ja toimistotyöntekijät sitten maksavat tämänkin edestä. Huomaa, että keskusta pitää valtakalikkaa sontaisessa biokourassaan. Luulisi, että kokoomus edes ajattelisi pienyrittäjiä joilla ei ole varaa valita, mutta ei.
Demarit sentään aiheuttivat vähemmän vahinkoa pienyrittäjille ja duunareille kuin nämä kaksi paskaan mieltynyttä puoluetta. - lähes 100 %
Kyllä se hehkulampun ottoteho lopulta lämmöksi lähes 100 %:sesti muuttuu ja jää vielä huoneeseenkin. Suurin osa tehosta menee lämmöksi joka jää huoneilmaan. Ja se valokin lopulta päätyy huoneen seiniin ja muuttuu lämmöksi. Vain ikkunoiden läpi nenevä valo karkaa ulos, mikä on häviävän pieni osa. Tosin lämmöstä hyötyä vain kylmänä vuodenaikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614267Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653477Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541812Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251698Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981439Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133945Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115848Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18839