Eli huomasimme toverin kanssa, että sähkölämmitteinen omakotitalo ja 19 lamppua josta 3 loisteputkia, voisi säästää sähköä jopa 150Kwh/vuosi pelkästään vaihtamalla palaneen hehkulampun (60w) uuteen (11w):n loisteputkivalaisimeen eli ns. energiansäästölamppuun. Jos nyt oletetaan, että lämpö, mikä hehkulampusta tulee, lämmittää ilmaa vaikkapa 60% lämpösäteilystään, jää säästö vähäisemmäksi.
100%:n hyötysuhteeseen ei kuitenkaan päästä edes katossa olevien poistoilmaputkien ollessa kytketty ilmanvaihtimeen jossa on lämmönvaihdin sisäilman lämmön talteenottoa varten.
Lisäksi tuumimme, jotta kun sähkölämmitteinen talo (ainakin vanhemmat) on varalämmöksi ollut lähes poikkeuksetta täytynyt rakentaa takka ja mahdollisesti puuhella.
Näitä käyttämällä päästään todellisiin säästöihin sähkölaskussa. Energiaa teoriassa menee yhtä paljon mutta rahaa vähemmän. Joten nostakaa vain sitä saatanan energiaveroa, olemme jo ennestään säästäneet minkä kykenemme ja nyt sähköä menee minkä menee, mutta silti kustannukset nousevat "vihreyden" puolesta. Hyvä Suomi!
Energiansäästöstä
2
263
Vastaukset
- kaupunkilaisille
Maatilat tulevat saamaan erinäisiä tukia perustaessaan sianpaskavoimaloita ja biopolttoaineen tuotanto omaan käyttöön tulee verovapaaksi.
Kaupunkilaiset duunarit ja toimistotyöntekijät sitten maksavat tämänkin edestä. Huomaa, että keskusta pitää valtakalikkaa sontaisessa biokourassaan. Luulisi, että kokoomus edes ajattelisi pienyrittäjiä joilla ei ole varaa valita, mutta ei.
Demarit sentään aiheuttivat vähemmän vahinkoa pienyrittäjille ja duunareille kuin nämä kaksi paskaan mieltynyttä puoluetta. - lähes 100 %
Kyllä se hehkulampun ottoteho lopulta lämmöksi lähes 100 %:sesti muuttuu ja jää vielä huoneeseenkin. Suurin osa tehosta menee lämmöksi joka jää huoneilmaan. Ja se valokin lopulta päätyy huoneen seiniin ja muuttuu lämmöksi. Vain ikkunoiden läpi nenevä valo karkaa ulos, mikä on häviävän pieni osa. Tosin lämmöstä hyötyä vain kylmänä vuodenaikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p565745Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752932Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222168No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401935Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611829- 191828
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61559Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83117281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah721006