kauppatieteiden matematiikka

tuleva_kylteri

Kirjoitin itseni vuosi sitten lukiosta ja nyt armeija takana ja aloitan opiskelemaan kauppakorkeakoulussa. Lukiossa oli kuitenkin lyhyt matematiikka ja haluaisin yrittää kuroa eroa pitkän lukeneisiin tässä lomalla 3 viikon aikana vielä, että sitten kurssien aikana ei tarvitsisi aivan niin paljoa uutta perusasiaa opetella.

Ja sitten asiaan; sattuuko joku täällä tietämään mitkä asiat matematiikassa ovat kauppatieteissä hyvin yleisiä/tärkeitä? Pääsykoekirjassa oli perusteita funkition ääriarvoista, tilastotieteestä, lineaarisesta optimoinnista ja differentiaali lyhyesti.

Pystyykö omilla perustiedoillani harjoittelemaan esim. pitkän matematiikan "Diffentiaali- ja integraalilaskentaa" - kurssia?

Ihan kohtuullinen matikkapää on aina ollut, mutta laiskuuden vuoksi valitsin aikoinaan lyhyen matikan... tietysti tässä ajassa ei ehdi kunnon laskurutiinia hankkimaan, mutta jos saa alle vähän käsitystä joistain tietystä asioista jo nyt niin se varmasti edistää tulevissa opinnoissa!

3

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nkorppi

      ... taloustieteilijät ovat usein lähtökohtaisesti aika takapajuisia matemaatikoita, mutta toisaalta hyvällä matemaatikolla on muita selvästi paremmat mahikset ryhtyä hyväksi taloustieteilijäksi.

      Eli toisin sanoen, se miten paljon panostat matikkaan riippuu siitä, kuinka vaivattomasti haluat ymmärtää matemaattiset osiot kurssikavereihisi nähden.

      Valitettavasti calculus ei ole sitä hauskinta matikkaa, ainakaan minun mielestä.

      Alkuvaiheessa differentiaaleja tärkeämpää on, että osaat lukea hyvin erilaisia taulukoita, viivoja ja käyriä -- ja myös piirtää niitä. Tämän toivon mukaan opit lukiossa, ja jos et, ota joku lukion pitkän matikan kertauskirja käteen.

      Esim. sellainen hyvä lyhyt kirja on kuin 'Abin matematiikka', (sisältää myös derivoinnin ja integroinnin alkeet), mutta se saattaa olla loppuunmyyty. Voin harkita oman kopioni myymistä, jos haluat.

    • nkorppi
    • non-kylteri

      Käsittääkseni kauppatieteiden matematiikan opetuksessa alkupään kursseilla lähtötaso oletetaan matalaksi - et ole ainoa sen alan opiskelija, jonka lähtötasossa on puutteita. Mutta mikäli haluat etukäteen treenata matematiikkaa, niin kannattanee itse kertailla vaikkapa pitkän matematiikan differentiaalilaskennan oppikirjan avulla tai sitten ostaa jo etukäteen kurssikirja/pruju ja sen avulla katsella asioita jo vähän etukäteen.

      On hankala sanoa pystyykö itsenäisesti käymään pitkän matematiikan differentiaalilaskentaa. Jotkut pystyy toiset ei...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      151
      2496
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe