kauppatieteiden matematiikka

tuleva_kylteri

Kirjoitin itseni vuosi sitten lukiosta ja nyt armeija takana ja aloitan opiskelemaan kauppakorkeakoulussa. Lukiossa oli kuitenkin lyhyt matematiikka ja haluaisin yrittää kuroa eroa pitkän lukeneisiin tässä lomalla 3 viikon aikana vielä, että sitten kurssien aikana ei tarvitsisi aivan niin paljoa uutta perusasiaa opetella.

Ja sitten asiaan; sattuuko joku täällä tietämään mitkä asiat matematiikassa ovat kauppatieteissä hyvin yleisiä/tärkeitä? Pääsykoekirjassa oli perusteita funkition ääriarvoista, tilastotieteestä, lineaarisesta optimoinnista ja differentiaali lyhyesti.

Pystyykö omilla perustiedoillani harjoittelemaan esim. pitkän matematiikan "Diffentiaali- ja integraalilaskentaa" - kurssia?

Ihan kohtuullinen matikkapää on aina ollut, mutta laiskuuden vuoksi valitsin aikoinaan lyhyen matikan... tietysti tässä ajassa ei ehdi kunnon laskurutiinia hankkimaan, mutta jos saa alle vähän käsitystä joistain tietystä asioista jo nyt niin se varmasti edistää tulevissa opinnoissa!

3

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nkorppi

      ... taloustieteilijät ovat usein lähtökohtaisesti aika takapajuisia matemaatikoita, mutta toisaalta hyvällä matemaatikolla on muita selvästi paremmat mahikset ryhtyä hyväksi taloustieteilijäksi.

      Eli toisin sanoen, se miten paljon panostat matikkaan riippuu siitä, kuinka vaivattomasti haluat ymmärtää matemaattiset osiot kurssikavereihisi nähden.

      Valitettavasti calculus ei ole sitä hauskinta matikkaa, ainakaan minun mielestä.

      Alkuvaiheessa differentiaaleja tärkeämpää on, että osaat lukea hyvin erilaisia taulukoita, viivoja ja käyriä -- ja myös piirtää niitä. Tämän toivon mukaan opit lukiossa, ja jos et, ota joku lukion pitkän matikan kertauskirja käteen.

      Esim. sellainen hyvä lyhyt kirja on kuin 'Abin matematiikka', (sisältää myös derivoinnin ja integroinnin alkeet), mutta se saattaa olla loppuunmyyty. Voin harkita oman kopioni myymistä, jos haluat.

    • nkorppi
    • non-kylteri

      Käsittääkseni kauppatieteiden matematiikan opetuksessa alkupään kursseilla lähtötaso oletetaan matalaksi - et ole ainoa sen alan opiskelija, jonka lähtötasossa on puutteita. Mutta mikäli haluat etukäteen treenata matematiikkaa, niin kannattanee itse kertailla vaikkapa pitkän matematiikan differentiaalilaskennan oppikirjan avulla tai sitten ostaa jo etukäteen kurssikirja/pruju ja sen avulla katsella asioita jo vähän etukäteen.

      On hankala sanoa pystyykö itsenäisesti käymään pitkän matematiikan differentiaalilaskentaa. Jotkut pystyy toiset ei...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4320
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3524
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      157
      1841
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1726
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1452
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      974
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      879
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      866
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      858
    Aihe