Keski-Suomessa olen kauan sitten tutustunut paahtosuolaan, johon uusiperuna kesällä kastetaan. Siinä on ainakin suolaa, voita ja jauhoja (ruis?), joita paistetaan pannulla kunnes kaikki voi on imeytynyt jauhoihin.
Onko jollakin tarkempaa tietoa ja ainesosia?
Paahtosuola
6
5571
Vastaukset
- googleengooglelle
googlegooglegoogle, siellähän nitä ohjeita on.
- vemp
Joo, löytyy ja monta. Ilman voita ja ilman läskiä sekä voilla ja läskillä. Tämä on Sydäntautiliiton suosittelemaa mättöä aidoimmillaan.
- maukasta
vemp kirjoitti:
Joo, löytyy ja monta. Ilman voita ja ilman läskiä sekä voilla ja läskillä. Tämä on Sydäntautiliiton suosittelemaa mättöä aidoimmillaan.
http://www.kokkikolmonen.com/kokinpalsta.php?juttu=Mit� on paahtosuola ja apposet
- vemp
maukasta kirjoitti:
http://www.kokkikolmonen.com/kokinpalsta.php?juttu=Mit� on paahtosuola ja apposet
Tässä reseptissä näyttää olevan uutta se, että jauhojen kanssa paahdetaan myös pellavansiemeniä eikä voita ole matkassa lainkaan. Siis kyseessä suolainen, mutta varsin rasvaton ruoka.
No, pellavansiemenet saavat ruoansulatuksen toimimaan, mutta mitenkähön mahtaa olla maun laita? Olisikohan liian perinteikästä?
- herkuttelija
Olen tehnytkin itse paahtosuolaa ja antanut ystävien maistettavaksi. Opin eräältä vanhalta ihmiseltä, joka oli pitkään ollut ravintola-alalla, tällaisen reseptin: suolaa paahdetaan kuivalla pannulla, kunnes se on hieman kellertävää. Siihen lisätään ruisjauhot ja sekoitetaan. Paahtamista jatketaan kunnesjauhotkin ovat paahtuneet. SItten lopuksi lisätään hieman voita (tai margariinikin käy), mutta ei liikaa. Sekoitetaan. Paahtosuolasta tulee hiekan näköistä, murumaista. Sopii sellaisenaan leivän päälle, perunoiden päälle tai vaikkapa kalaruokaan.
- Anonyymi
Tällä reseptillä olen täällä Etelä-Savossa tehnyt. Perintö resepti (perua isomummiltani) .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862