Paahtosuola

vemp

Keski-Suomessa olen kauan sitten tutustunut paahtosuolaan, johon uusiperuna kesällä kastetaan. Siinä on ainakin suolaa, voita ja jauhoja (ruis?), joita paistetaan pannulla kunnes kaikki voi on imeytynyt jauhoihin.

Onko jollakin tarkempaa tietoa ja ainesosia?

6

7444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • googleengooglelle

      googlegooglegoogle, siellähän nitä ohjeita on.

      • vemp

        Joo, löytyy ja monta. Ilman voita ja ilman läskiä sekä voilla ja läskillä. Tämä on Sydäntautiliiton suosittelemaa mättöä aidoimmillaan.


      • maukasta

      • vemp
        maukasta kirjoitti:

        http://www.kokkikolmonen.com/kokinpalsta.php?juttu=Mit%E4 on paahtosuola ja apposet

        Tässä reseptissä näyttää olevan uutta se, että jauhojen kanssa paahdetaan myös pellavansiemeniä eikä voita ole matkassa lainkaan. Siis kyseessä suolainen, mutta varsin rasvaton ruoka.

        No, pellavansiemenet saavat ruoansulatuksen toimimaan, mutta mitenkähön mahtaa olla maun laita? Olisikohan liian perinteikästä?


    • herkuttelija

      Olen tehnytkin itse paahtosuolaa ja antanut ystävien maistettavaksi. Opin eräältä vanhalta ihmiseltä, joka oli pitkään ollut ravintola-alalla, tällaisen reseptin: suolaa paahdetaan kuivalla pannulla, kunnes se on hieman kellertävää. Siihen lisätään ruisjauhot ja sekoitetaan. Paahtamista jatketaan kunnesjauhotkin ovat paahtuneet. SItten lopuksi lisätään hieman voita (tai margariinikin käy), mutta ei liikaa. Sekoitetaan. Paahtosuolasta tulee hiekan näköistä, murumaista. Sopii sellaisenaan leivän päälle, perunoiden päälle tai vaikkapa kalaruokaan.

      • Anonyymi

        Tällä reseptillä olen täällä Etelä-Savossa tehnyt. Perintö resepti (perua isomummiltani) .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe