vhh vs, kevyttuotteet

no huh!

Lueskelin pitkästä aikaa tätä palstaa ja kauheeta tappelua ja toisten parjaamista vaan. Ymmärrän kyllä, että omien ajatusten vastainen mielipide ärsyttää, mutta miksei asioista saisi keskustella asiallisesti?

Kyseiset henkilöt, jotka täällä saavat aina ryöpyt niskaansa, ovat mielestäni aika asiallisesti esittäneet näkökantansa. Mielestäni on hyvä, että joku kertoo myös eriävän mielipiteen ja antaa ehkä vaihtoehdon.

Kyllä tuolla vhh-palstallakin käy porukkaa tiheeseen tahtiin kritisoimassa niitä keskusteluja, joten miksi me hiilaritietoiset emme saisi täällä kommentoida? Mistä johtuu, että luonnonmukainen ruokavalio saa karvat pystyyn heti? Harmittaako teitä, kun pitää karkin korvaajia keksiä kun on sokerihimo? Tällä ruokavaliolla kun ei sellaista tule, vaikkakaan en läskillä, voilla ja kermalla lotraakkaan. Kumma käsitys, että hiilaritietoiset vetelisivät jotenkin ylenmäärin rasvaa! Ei se niin mene!

3

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uupunut matkamies

      Tämä samainen herra edustaa "läträäjiä" eikä ymmärrä tai suoremmin halua ymmärtää muiden mielipiteitä saati sitten kunnioittaisi niitä.

      Jos kysymys koskee kevytjäätelöä hän tarjoaa smetanaa marjoilla tai jos kysytään kevytmargariinien soveltuvuudesta on ainoa oikea vastaus tällä henkilöllä voi kermasta puhumattakaan. Ainoa dilemma on vain siinä, että tietääkseni ruoassa oleva energiamäärä määrittää ruoka-aineen keveyden ja smetanaa, kermaa, pekonia jne, ei kevyenä ruokana voi pitää kukaan. Todella heviä huttua joka sitäpaitsi on maultaan ja koostumukseltaan senkaltaista, että sen päivittäinen nauttiminen on lähinnä rangaistus.

      Myös samainen kirjoittaja näytti KG-lehdessä erittäin huonokuntoiselta ja ylipainoiselta. Tunnen lukuisia 60-vuotiaita sekaravinnon syöjiä joiden ulkoinen habitus on erittäin paljon terveemmän oloinen. Yhteinen tekijä näillä tuttavilla on liikunta joka ei ole ainakaan Heikkilän teoksissa mitenkään kovassa huudossa, eikä taida itse kirjailijakaan ulkomuodosta päätellen liikaa kuntoilla.

    • se nyt

      ärsyttää kun ei edes yritä ymmärtää kysymystä. Kuten toinen kirjoittaja tuossa sanoi niin jos kysytään kevyttä jälkiruokaa vähäkalorisella palstalla niin ehkä se ei ole kermassa uitettuja marjoja tms..ja minulle ainakaan ei sokerinhimo ole ongelma vaikka en VHH-ruokavaliota noudatakkaan.

    • menhir

      tosiaan lähtee... syönkin parhaillani koko dieettivuoden edestä valkoista leipää ja muuta sokerillista.

      Kohtuus kaikessa, ei kiellettyjä ruoka-aineita eikä ruokavalion ääripäitä niin kaikki menee sitten hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      132
      5381
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3862
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2480
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      38
      2044
    5. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1753
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1704
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1640
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1608
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1463
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      38
      1424
    Aihe