psykologille vai psykiatrille?

Mun pitäisi varata aikaa lekurille, jutellakseni mielenterveydestäni (masennusta yms.). Ajattelin yksityiseltä puolelta varata ajan (terveyskeskuksesta tuskin saa yhtään mitään), mutta en tiedä pitääkö mun varata aika psykiatrilta vai psykologilta? Hävettää muutenkin tämä tilanne, että sitten jos vielä meen väärään paikkaan tilittämään näitä ongelmiani, huh! Eli, kummalle tällaisissa tapauksissa tulisi mennä? Sorry tyhmä kysymys, mutta en ihan oikeesti tiedä!
5858
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Haluatko lääkettä vaivaasi tai diagnoosin siitä mikä sinua vaivaa? Jos, niin mene psykiatrille. Jos taas haluat keskutella ja kuvailla oloasi ja siihen helpotusta, mahdollisesti arviota jatkosta, terapian aloitusta tms. mene psykologille. Jops sekä että, mene ensin psykiatrille, joka voi aloittaa lääkityksen ja lähettää terapiaan psykologille tai psykoterapeutille.

Äänestä

Psykiatri voi kirjoittaa lähetteen psykologille, jos katsoo sinun olevan terapian tarpeessa.

Äänestä

Minun mielestä sinun kannattaa ensin käydä mielenterveystoimistossa.koska siella on psykot
ja muut lääkärit ja itse keskustelu heidän kansaa on jo mukavaa.mutta ongelman mielen ajatukset on eri asia.kokeile et hävijä mitään .

Äänestä

tästä loppujen lopuksi on kysymys, hieman kärjistetysti.

Jos haluat parantua ja oppia käsittelemään ahdistavia tekijöitä elämässäsi, hankkiudu kognitiiviseen terapiaan, ellei se auta, etsi EFT- tai EMDR-terapeutti.

Jos haluat vain päästä eroon oireista ja elää tämän ainoan elämäsi kemiallisessa sumussa lääketeollisuuden lypsylehmänä, yleislääkäri tai psykiatri auttaa sinua siinä.

Äänestä

Monilta paikkakunnilta löytyy psykiatreja, joilla on psykoterapeutin koulutus. Sellaisen löysin itse, ja vaikuttaa hyvältä. Olen aloittamassa lääkitystä ja käyn samalla terapiassa, suosittelen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


***loosing my mind*** kirjoitti:

Mun pitäisi varata aikaa lekurille, jutellakseni mielenterveydestäni (masennusta yms.). Ajattelin yksityiseltä puolelta varata ajan (terveyskeskuksesta tuskin saa yhtään mitään), mutta en tiedä pitääkö mun varata aika psykiatrilta vai psykologilta? Hävettää muutenkin tämä tilanne, että sitten jos vielä meen väärään paikkaan tilittämään näitä ongelmiani, huh! Eli, kummalle tällaisissa tapauksissa tulisi mennä? Sorry tyhmä kysymys, mutta en ihan oikeesti tiedä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu