Kukaa saa tutkia

Gm-haittoja

Geenitekniikan hyötyjä ja riskejä tutkitaan mm Sveitsissä juuri alkaneessa nelivuotisessa tutkimusohjelmassa 7,8 miljoonalla eurolla.

Tunnettu geenitekniikan riskien tutkija tri Hilbeck ryhmineen jätettiin kuitenkin käytännössä ilman rahoitusta. Hilbeck on myös tunnettu gm-teknologian kriitikko.
Hänen tavoitteenaan oli selvittää, ovatko siirtogeenit vielä aktiivisia, kun ne ovat läpäisseet sikojen ja lampaiden ruuansulatuksen ja päätyneet lannan mukana maahan. Edelleen he halusivat selvittää mitä siirtogeeniainekselle tapahtuu maassa. Näitä siirtogeenisen aineksen kiertoja ei ole koskaan selvitetty kunnolla, sanoo Hilbeck. Hänen johdollaan oli muodostettu laajapohjainen, monitieteinen tutkijaryhmä, joka olisi voinut selvittää koko kokonaisuuden gm-aineksen kierrosta.
Kuitenkin Sveitsin geenitekniikkaohjelman rahoituksesta päättävät olivat toista mieltä. Kansainvälisestikin merkittävä tutkimus gm-tekniikan riskeistä jätettiin tutkimusohjelmasta pois.
Rahoituksen hylkäämispäätöksen perusteet ovat muita kuin tieteellisiä, eikä niitä ole kerrottu. - Ovat siis ilmeisesti ns "Ideologisisia syitä"?
Hilbeck jättäminen rahoituksen ulkopuolelle herättää kansainvälistäkin huomiota. Mm Saksassa vaaditaan juuri hyväksytyn tiukennetun lain perusteella MON810 gm-maissilajikkeen hyväksymisen edellytyksenä laajoja tieteellisiä turvallisuustutkimuksia, joita nimenomaan Hilbeck työryhmineen on jo alustavasti tehnyt. Nyt häneltä evättiin mahdollisuus tehdä välttämättömiä jatkotutkimuksia.
Tämä on valitettavan tyypillistä eri puolilla maailmaa. Geenitekniikan riskejä avoimesti selvittämään pyrkivät tutkijat jätetään ilman rahoitusta tai heidän tutkimustyötään vaikeutetaan kohtuuttomasti. -Eli jos tutkija osoittaa tervettä tieteellistä kriittisyyttä gm-teknologiaa kohtaan, niin hänelle ei anneta tutkimusmahdollisuuksia.
Sitten toistellaan, ettei ole tieteellistä näyttöä gm-tekniikan haitoista.

http://www.tagesanzeiger.ch/dyn/news/sch weiz/751965.html
NRP 59 - Benefits and Risks of the Deliberate Release of Genetically Modified Plants http://www.snf.ch/E/targetedresearch/res earchprogrammes/newNRP/Seiten/_xc_nfp59. aspx
International Project on GMO Environmental Risk Assessment Methodologies
http://www.gmo-guidelines.info/
Vastaa viestiin

3

389

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kuin

      suoraan Kuponkiuutisten (pieni mainosvihkonen, joka jaetaan jokaiseen talouteen) mainoksesta. jossa samankaltinen "tri Hilbeck" vakuuttaa, että jos ostaa hänen pillereitään, ei tarvitse liikkua yhtään, vaan silti laihtuu viisi kiloa viikossa, ja kaljuun päähän kasvaa tuuhea Jimi Hendrix -pehko...
      Te taidatte käyttää samoja mediakonsultteja, huijarit ja anti-gmo-hihhulit.

      • Kestotilaaja

        Eipä ole sinunkaan kielen käytössä suurta nyanssia. Tiedätkö edes mihin asiaan otit kantaa.
        Ei sinun eväilläsi näköjään pystytä muuhun kuin asettamaan jokin sinun uskontosi vastustaja kyseenalaiseen valoon tutkijana. Sinulle riittää mainiosti Monsanton hiirikokeet joissa Monsanton tutkijat unohtivat punnita mitä hiiret painoivat kun tekivät testejään. Myös ikä unohtui. Amerikkalainen elintarvikevirasto ei tällaisesta sivuseikasta välittänyt vaan kiirehti hyväksymään maissin viljelyn ja käytön ihmisravinnoksi, sillä bisnesmiehet olivat jo sijoittaneet miljardeja Monsantoon. Tällaisia hatusta temmattuja tutkimuksiako sinä kannatat. Tällaisia papereita EU:n jäsenvaltioiden Elintarvikevirastot ja Geenitekniikan lautakunnat hypistelevät ja arvioivat. Tuntuuko yhtään naurettavalta touhulta. Ei ole vielä yhtään puolueetonta yliopiston tekemää tutkimusta Muunnettujen geenien siirtymisestä luonnon kiertokulkuun. Viruksilta ja bakteereilta tällainen ylimääräinen informaatio (jota on vieraassa geenipalasessa on) ei jää huomaamatta. Ihastele sinä sumuisilla aivoillasi miljardibisneksen sanelemaa totuutta ja jos jostain soraääniä kuuluu, vedä karvareuhkaa syvemmälle päähän.


    • dfghyjukl

      Eipä tuo muunneltu poikkea luontaisesta juuri mitenkään ja sen kohtalo on siis sama kuin muullakin dna:lla. Lisäksi on syytä muistaa että tuo siirretty komponettikaan ei ole mielikuvituksen luomus, vaan se on kopioitu luonnosta.

      Monia asioita kannattaa tutkia, mutta eipä tuo Hilbec:in aihe juuri poikkea maasäteilytutkimuksista. Tietysti se on hänelle mukavaa jos kykenee saamaan itselleen julkisuutta ja tuloja tekemällä nollatutkimusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      226
      1943
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1144
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      985
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      686
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      656
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      648
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    9. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      418
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe