tauteja aiheuttava

epäorgaaninen ruoka

Geenimanipuloidut ravintoaineet ja epäorgaaniset sekä lisäaineita sisältävät ruoat ovat huippuvaarallisia terveydelle, ne aiheuttavat suoranaisia tauteja ihmisille esim. syöpää ja lukuisia muita tauteja. Teollisuuden lobbauksesta huolimatta, suosia tulee vain maailman parhaimmista aineista, kotimaisesta kotitila-luomuruoasta sekä yleisesti suosia kaikkea mikä on mahdollisimman luonnollista.

Helsingin Sanomien keskustelussa oli hyvä kommentti nykyajan ruoantuottajista: "Lihateollisuus arvostaa kuluttajien tahtoa yhtä paljon kuin sikojaan: sehän ei kerro sioille, mitä niille syötettävä ravinto sisältää."

5

536

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sieltäkö?

      "Geenimanipuloidut ravintoaineet (...) ovat huippuvaarallisia terveydelle, ne aiheuttavat suoranaisia tauteja ihmisille esim. syöpää ja lukuisia muita tauteja."

      Ja tuollaista kehtaat väittää ihan pokkana tuosta noin hatusta vedettynä ilman pyrkimystäkään mihinkään perustelemiseen, tai edes johonkin lähdeviitteeseen!
      Tällaista suoranaista valehtelua anti-gmo-mafian kampanja on.

      • Evolutionisti

        Jokainen vieras dna;n palanen, rna;n palanen, brioni tai fagi on luontoon päästyään haitallinen. Bakteereilla on kyky imaista omaan dna:hansa tämä vieras informaatio. Bakteeri on evoluutiohistorian ensimmäinen ja samalla vanhin eliö. Bakteereista tuli siten koko luomakunnan alku-isiä tai äitejä. Niiden kyky muuntua ja mutatoitua on ilmiömäinen. Tätä bakteerien ilmiömäistä kykyä imaista informaatio viruksen, fagin tai sienen geeneistä käytetään juuri geenitekniikassa.

        Täten myös virukset ja fagit osallistuvat omalta osaltaan bakteerien informaation muodostumiseen ja tietenkin päin vastoin. Tiedetään kuitenkin että virusten ja bakteerien osuus evoluution symbioottiseen ja harmoniseen rakenteeseen on ollut ratkaisevan elintärkeä. Erityisen elintärkeitä ovat olleet niin sanotut "haitalliset" virukset ja bakteerit. Ne ovat osanneet muuntautua nopeasti jos evoluutio on jossakin eliössä ottanut normaalia pitemmän loikan. Koko luomakunta on siis edennyt tasatahtia ja siitä on todisteena kaille lajeille ominainen yhtenäinen retrovirusgeenistö.

        Mitä tapahtuu jos yksi laji muutetaan keinotekoisesti sellaiseksi että se on muita lajeja paljon edellä. Maissin lähipiirin muodostavat lajit ovat virukset ja bakteerit, sienet ja hyönteiset. Virukset ja bakteerit ovat luontaisesti nopeita muuttumaan mutta niiden vielä nopeampaa muuttumista edesauttaa se lisäinformaatio mitä gm-soijassa on. Bakteeri muuntuu helposti uudentyyppiseksi ja pilkkoo proteeinit esim sian suolistossa omalla tyylillään. Tämän jälkeen uutta informaatiota siirtyy maaperän bakteereihin jotka nekin ovat pakotettuja muuntumaan uudentyyppisen hajotustehtävän edessä. Siitä seuraa että viruksia muistuttavat fagien on muututtava pystyäkseen infektoimaan bakteerit. Näin kiertokulku lähtee rullaamaan ja aikanaan meillä on uudentyyppinen virus- ja bakteerikanta joita jo nyt kutsutaan superviruksiksi ja - bakteereiksi. Millään luontokappaleella ei ole minkäänlaista suojaa muuntautuneille viruksille. Lintuinfluenssa on alkusoittoa uuden viruksen esiin marssille. Eikö ole huolestuttavaa että kuolleisuus lintuinfluenssaan on ollut lähes 100% ja henkiinjääneet ovat ikänsä hengityskoneissa ja dialyysissä. Se kertoo mreille ettei meillä ole mitään mahdollisuutta selvitä kun virus aikanaan on muuttunut sellaiseksi että se pystyy ylittämään lajirajat, ja sen se tulee tekemään hyvin pian.

        On siis tärkeää että luomakunta etenee symbioottisesti ja tasatahtia, ettei tulisi yht'äkkiä liian ärhäköitä viruksia joka tuhoaa kaiken lukuunottamatta paria kummallisuutta, gm maissia ja soijaa.


      • Evolutionisti

    • ruoki maailma

      Syötkö itse itsesi kasvattamaa ruokaa?

      Riittääkö se sinulle?

      Ostatko kaupasta ruokaa?

      Riittääkö se sinulle?

      Onko nykyisin syömäsi ruoka ravitsevaa ja pitää sinut terveenä?

      Riittääkö se sinulle?

      Onko sinulla varaa nykyiseen elintasoosi?

      Riittääkö se sinulle?

      Jos olisit etiopialainen maanviljelijä joka saisi valita kituliaan luomuviljan tai satoisan gm-viljan pelloilleen.. riittäisikö se sinulle?

      Ja mistä ihmeestä te luomuilijat saatte noita lähiruokahaaveitanne. Katsokaa taulukoista että paljonko maailmassa on ihmisiä ruokittavana ja laskekaa siitä että me tarvitaan isompi planeetta että saadaan tarpeeksi viljelysmaata teidän ekoruohoillenne.. Ajatus on sinänsä kaunis mutta realistisuudellaan ei pärjää edes Ankkalinnalle.

      Mitä muuten ovat "epäorgaaniset" aineet ruuissa? Mitkä lisäaineet ovat mielestäsi "huippuvaarallisia"?

      • gfhjuklö

        Kun eivät näköjään osaa sanoa mitä tarkoittavat, niin selvästi nuo huippuvaaralliset epäorgaaniset aineet ovat kiviä leivässä, niissä voi rikkoa hampaansa.

        Eikun, tieysti se on suola joka nostaa verenpainetta.

        Eikun, karkeissa on salmiakkia.

        Eikun, soppaluussa on kalsiumia.

        Aivan hirvittäväm vaarallisia kaikki ja varsinkin tuo soppaluu, joka purtuna rikkoo hampaat ja purematta nieltynä jää kurkkuun.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      272
      2400
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      1289
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1201
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1145
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1096
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      962
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      897
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      767
    Aihe