Hei!
Löysimme viikonloppuna metsästä sieniä, jotka muistuttavat lampaankääpiä kaikilta muilta ominaisuuksiltaan, paitsi niissä on pillien sijaan heltat. Lakin muoto, kasvupaikka, maitomainen erite ja paistettaessa hieman vihreäksi muuttuminen täsmäävät. Emme kuitenkaan uskaltaneet näitä sieniä maistaa, pakastimme kuitenkin kaiken varalta. Tietääköhän kukaan mitä ne mahtavat olla?
lampaankääpä
4
2523
Vastaukset
- mitähän oli
lampaankääpä kasvaa ryppäinä. Vanhemmissa sienissä alkaa näkyä vähän tummenmpaa kuorta päällä. Paras erotuskeino on kun kypsentää niin sieni muuttuu keltaiseksi.
Pakastimeen sienet vähän keitettyinä ja nesteeseen pakastettuna.
LAMPAANKÄÄPÄ ON TUHTIA TAVARAA. aika paksua.
Välillä paistan niitä kuin pihvejä (kaadan liian nesteen pois)
Ehkä kannattaa käydä katsomassa sienikirjaa ennen kuin syö nuo sienet. Ihmisellä on vain yksi maksa! - vaalea orakas
Katsoppa sienikirjasta tai netistä.
Paistettuna vähintään lampaankäävän veroinen,
onneksi kaikki eivät sitä tiedä...- suosikkini
Orakkaasta, suosikkisienestäni, jota meillä mökkipihan metsäkaistaleella kasvaa runsaasti, ei tule maitoa. Mikä lienee tuo ihme sieni, mihin aloittaja viittaa. Käävästähän on toinenkin versio, eli typäskääpä, joka ei muistaakseni ole syötävä lainkaan.
Orakas on ihan mahtava, sekä rusko- että vaalea orakas. Maukkaita, helposti valmistettavia, minusta ihan kanttarellin ja suppareiden luokkaa.
- ei oo
lampaankääpä, eikä orakas. Taitaa olla sikurirousku tai joku muu kirrpeä tai myrkyllinen kamaluus.
Minä vanhana sienestäjänä en syö mitään valkoisia sieniä, paitsi kaupan herkkusieniä ja lampaankääpiä tietenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432902- 522511
- 271929
- 221757
- 351750
- 681741