Laajeneminen ja valo

Siis jos tää homma laajeni ensin valoa nopeammin, mutta ei nykysin, niin kyllähän valon pitäis sit jossain vaihees tavottaa meidät ihan aikojen alusta saakka, vai mitä?
4324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mielenkiintoinen pointti. Mitä sanotte aloittajan tekstiin?

Äänestä

Mielenkiintoinen pointti. Mitä sanotte aloittajan tekstiin?

Äänestä
  • noin 380000 vuotta bb:n jälkeen maailmankaikkeus oli jäähtynyt 2900K lämpötilaan, jolloin atomit syntyivät eli "valo irtosi ainesta". Nyt tuo tapahtuma nähdään taustasäteilynä (noin 2.7K). Tosin tuon säteilyn aallonpituus on kasvanut kun maailmankaikkeus on laajentunut.

    Äänestä

Jos laajeneminen ylittää valon nopeuden, niin sen takaa ei valoa voi koskaan saada (ihan laskemalla). Ja raja-alueellakin sen saapuminen kestää yhä kauemmin ja kauemmin, kunnes muljahtaa ikuisuuteen kun raja ylitetään.

Tietysti, jos jonkin kohteen laajeneminen pysähtyy tai jopa vaihtaa suuntaansa, niin sitten on ihan eri asia ja pitää laskea tapauskohtaisesti uudelleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


trektrek kirjoitti:

Siis jos tää homma laajeni ensin valoa nopeammin, mutta ei nykysin, niin kyllähän valon pitäis sit jossain vaihees tavottaa meidät ihan aikojen alusta saakka, vai mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu