2 kertaa olen vahingossa ostanut 'luomua'.
Se on ihan humpuukia, niin kauan kun saman taivaan alla kasvit kasvavat, niistä ei kannata maksaa toisesta enemmän kuin toisesta. Olen nähnyt tutkimuksia, joissa luomu- ja normaalituotteita vertaillaan - ja arvatkaapa maksanko senttiäkään ylimääräistä tyhjästä. Saasteita tulee ilmasta, eivätkä nykyiset lannoitteet ole myrkkyä. Muutenkaan en välitä sapuskan kotimaasta, meillä viranomaiset kyttäävät ihan tarpeeksi kaikkia tuotteita.
LUOMUA...
3
544
Vastaukset
- karrageenista kipeeksi
http://karppaus.info/forum/viewtopic.php?t=27412&sid=c6a4cc24974b86dda1b607b72eb19c16
- johjoh
Terve,
Jos satut ensi kesänä saapumaan suomeen lentäen, muista katsoa ikkunasta ulos, ja ihailla tuhansien järvien maatamme...
Nimittäin omasta puolestani voin sanoa, että ei kovin kivalta, puhtaalta näytä.... Voit todeta eron maatilan vieressä olevien - , ja metsien keskellä olevien järvien välillä...maatilan vieressä sijaitseva järvi on väriltään sankkaakin sameampi, kelta-rusko-harmaasävytteinen --- kun taas metsien keskellä sijaitsevat järvet ovat puhtaan, tummansinisen värisiä. Lantsut tuhoavat ympäristömme.
Jotain vikaa tavanomaisen maatalouden päästöissä on. Suomen peltopinta-alasta on 7% luomualaa, joten oletan suurimman osan näistä, lentokoneesta nähdyistä olevan tavanomaista maataloutta tukevia. Luomumaatalous ei tuota näitä ravinnerikkaita, vesistöjä tuhoavia päästöjä. Ja jos luomumaatila säästää vuodessa 7 kuorma-autollista lantsuja, on asiassa ajattelemisen varaa.
Suosittelen monia kurkistamaan ulos koneesta tullessanne suomeen. Näky on sydäntä riipaiseva, Finlandia-hymnin säestämänä...
ottakaa kantaa
luomuhippihollannista:)- Everydoghasitsday
...Näin on. Ja Suomessa on vielä kohtuullisen puhdas luonto verrattuna moneen muuhun maahan. Sanotaan, että täällä tehotuotettuna valmistettu elintarvike vastaa suurin piirtein Keski-Eurooppalaista luomua (siis lisäainemääriltään). Nurinkurista onkin, että maassa(ja maailmassa) jossa ruuan tuottaminen on tehokkaampaa ja edullisempaa vuosi vuodelta sen terveysriskit kasvaa samassa suhteessa kuin ns. "puhtaan" ruuan hinta nousee. Eli syödäkseen terveellisesti pitäisi olla valmis maksamaan siitä voidakseen välttää yksinomaan rahantekoon valjastetun tuotantojärjestelmän myllystään sylkemät geneettiset ja kemialliset oheissaasteet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1742037
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851479Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821404Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta111167Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita391057Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!210983- 42898
- 96844
- 85815
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49775