Hei nyt lähde sinäkin nutturapäinen pilkkutäti ojentamaan kielen käytöstä osastoon radio-tv / mtv3.Erikois kello on käynnissä ja sä voit voittaa huiman summan.Aattele mitä kaikkee sä voit sillä tehdä !
Oikein paljon terve tuloa
voittopottiin.
10462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Missä kielivirheistä sopii huomautella jos ei täällä?
Oikeakielisyyteen (oikeinkirjoitukseen) kuuluu myös oikea välimerkkien ja välilyöntien käyttö.
Viisas ottaa täällä annetut neuvot nöyrästi opikseen eikä enää tee toiste karkeita kelivirheitä, jotka väärässä paikassa tehtyinä antavat kovin nurjan kuvan puhujan sivistystasosta. Viisas ei myöskään kirjoita virheillä höystettyä tekstiä tahallaan edes näillä keskustelupalstoilla.
Olet näköjään kopioinut tekstiä sanasta sanaan täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=1500000000000154&posting=22000000028874210#22000000028874210
Se oli vain niin erinomaisen nutturapäisesti sanottu, että en olisi millään itse keksinyt parempaa, en lähellekään.
muuten täysin käsittämätön - lukuisten kirjoitus- ja muiden kielivirheiden lisäksi.
Trolli onnistui jälleen kerran - aloittaja saavutti tavoitteensa: useampikin lukija provosoitui vastaamaan.
Että semmoinen tapaus tällä kertaa.
Mitä sitten, vaikka trolli onnistuikin!
Annetaan onnistua. Annetaan jälkeenjääneille trollilapsille onnistumisen tunteita -
eivät ne meiltä osaavilta ja kehittyneemmiltä ole pois. Leikitään trollilasten kanssa, ehkä he sen voimalla pikkuisen kasvavatkin.
jota tulee julistaa kiihkolahkolaisen vimmalla ?
Jos kielen käyttö olisi toivomallanne tavalla standardoitua,emme tarvitsisi kirjailijoita vaan satua voisi suoltaa Kela:n tietokone joutohetkinään.
Ongelma onkin suurimmassa määrin oma sanasokeutenne joka estää ymmärtämästä normimuodosta poikkeavaa informaatiota.
Siinä on ihmisen ja koneen ero.
Siirrä tuo kysymyksesi muiden länsimaiden
kielikulttuuriin ja mieti asiaa siltä pohjalta.
Mieti myös, mitä tapahtuisi, jos kieliohjaksia
löysättäisiin esimerkiksi anglosaksisessa koulujärjestelmässä.
Suomi on pieni kielimaa ja täällä on varaa löysäilyyn, niinkö? Löysäilkää te laiskat ja lyhytnäköiset, mutta viisaitakin tarvitaan. Viisaista ihmisistä on tässä maassa huutava pula. Sitä ei tarvitse perustella, se pitää YMMÄRTÄÄ.
Eikö teillä kotona todellakaan syöty perheen kanssa yhteisiä aterioita? Etkö loppujen lopuksi käsitä, mitä kielenkäyttö tarkoittaa?
Sellaiseksi sitten sivistyit hyvässä perheessä jossa oikein syötiin yhteiset ateriat.
Noin paisuneella itsetunnolla olet mielestäsi oikeutettu vaikkapa räjäyttämään naulapommin kauppakeskuksessa.
Ei se mikään uskonto ole. Sillä ei tarvitse suomenkansa viisautta eikä turkkia se joka löylyssä kylpee.
...