Maapallo kasvaa kokoajan?
miielenkiintoista
81480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Haepa suomi24:n haulla keskusteluja hakusanoilla Neal Adams. Niitä löytyy kymmeniä. Erityisesti näyttää Savoria kiinnostaneen.
Jostain syystä niitä on vain käyty Uskomukset, Rajatieto yms. forumeilla. Eikä maantieto-forumilla
Epätiedettä, keksitty lähinnä fundisten tarpeisiin selittämään, mistä se Vanhan Testamentin vedenpaisumukseen tarvittava vesi tuli.
Tuon höperehdinnän vastaiset todisteet kaivettiin esiin ja tulkittiin jo kauan ennen kuin itse pullistuvan Maan teoria esitettiin. ;)
Aluksi oli valtava pallo, joka jäähtyessään kutistui ja tiivistyi nykyiseen kokoonsa.
Jonkinlaista maan sisäistä liikehdintää voi olla eli sisäinen paine voisi siirtää kuorta, kuten tulivuorten kohdalla.. mutta toisaalta taas vetovoima pitää huolen siitä, että kuori pysyy suunnilleen kohdallaan..
Sitä ei kyllä ole pystytty kertomaan, että johtuuko esim. mariaanien hauta kuoren halkeamisesta eli sisusaineen pyrkimyksestä laajeta... Vähän kuin lihotessa tulee noita verenpurkaumia...
Loppujen lopuksi.. Maapallo on aurinkokunnan tihein planeetta eikä se ole kyllä huomattavasti suurentunut.. Sen kyllä olis huomannut maamassojen dramaattisesti liikehdinnästä..
Protomaapallovaiheessa se oli yhtenään asteroidien iskeytymiskohteena.
Kuorettomaan, magmamaiseen rakenteeseen katosi ehkä aurinkokunnan "omaa kamaa" ties miten paljon.
Eikö Kuummekin ollut alun alkaen Maan kanssa samaa massaa?
Maanhistoria oli varmaan ensimmäisen mrd:n vuoden ajan erittäin levoton paikka?
Sitä sirottuu koko ajan Maapallon pinnalle. Sen pinta-ala on 510 milj. neliömetriä.
On laskettu. että vuodenmittaan pölyä kertyy n. 4.000kuutiometriä yhteensä.
En arvosta youtubea ja viittauksia siihen. Pelkkä teksti riittäisi sen sijaan että katsotaan maapalloanimaatiota ja kuunnellaan vakuuttavan möreää selostajaa. Eihän noita jaksa katsoa kahta sekuntia kauempaa.
Maapallon massa kasvaa koko ajan kun auringon säteily muuttuu aineeksi. Kuinka paljon maa menettää ainetta ilmakehän kautta avaruuteen eli kasvaako pallo koko ajan? Ei ole varmaan merkittävää. Eikö maan massan kasvu tietäisi sen kiertoradan kutistumista.
poks..pelästyiksä? häh?
Miksi ihmeessä Savor (käyttää myös nimimerkkiä OneSimple)ei ole jo kertomassa hörhöisiä kuvitelmiaan "kolmiulotteisesti laajentuvista atomeista" ja maan kasvusta?
Yleensä hän vainuaa nämä ketjut heti.