Miksi monelle ovat nuo Jumalan käskyt niin vaikeita ymmärtää?

Sirkka-Iita

Meille ne opetettiin jo peruskoulun ala-asteella!

Ei ole koskaan ollut vaikeuksia käsittää että jos niin elämme, mitä Jumalan käskyt opettavat, emme silloin loukkaa lähimäisiämme, emmekä Jumalaa.

Silloin voimme itsekkin hyvin. Koska joka kerran kun teemme väärin lähimäistämme vastaan, meissä itsessämme menee jotakin rikki.

Samoin jos tahallamme poljemme maahan Jumalan kunnioituksen, joudumme silloin eroon rakkauden antamasta rauhasta ja ilosta, minkä Jumalan kunnioitus antaa.

Jeesus kiteytti koko lain, eli kaikki Jumalan käskyt näihin kahteen käskysanaan:

" Rakasta Herraa sinun Jumalaasi kaikesta sydämestäsi, kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi."

TÄMÄ ON SUURIN JA ENSIMÄINEN KÄSKY!

Ja toinen tämän vertainen on:

"Rakasta lähimäistäsi, niinkuin itseäsi."

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tänään on enemmänkin

      yksilön vapaus etusijalla. nykyään jokainen "toteuttaa" itseään ja siihen ei mitkään käskyt oikein sovi, ei ainakaan jos ne ei sovi persoonallisuuteen.. tänään syödään hyvän ja pahan tiedon puusta minkä keretään.

      • auni1

        elävät niinkuin Noan päivinä, syövät juovat,naivat ja naittivat ja edelleen, eivätkä huomaa että loppu on yllättävä heidät, tarkoitan myöskin meitä jokaista.


    • EI SE NIIN YKSOIKOINEN ASIA OLE - ei pullamössörakkautta

      Matt. 10:34
      "Älkää luulko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa. En minä ole tullut tuomaan rauhaa, vaan miekan. [10:34-36: Luuk. 12:51-53]

      Luuk. 22:36
      Silloin Jeesus sanoi: "Nyt on toisin. Jolla on kukkaro, ottakoon sen mukaansa, samoin laukun. Jolla ei ole rahaa, myyköön viitan päältään ja ostakoon miekan.

      Luuk. 3:7
      Niin hän sanoi kansalle, joka vaelsi hänen kastettavakseen: "Te kyykäärmeitten sikiöt, kuka on teitä neuvonut pakenemaan tulevaista vihaa?


      Luuk. 14:26
      "Jos joku tulee minun tyköni eikä vihaa isäänsä ja äitiänsä ja vaimoaan ja lapsiaan ja veljiään ja sisariaan, vieläpä omaa elämäänsäkin, hän ei voi olla minun opetuslapseni.

      Luuk 6:33-37

      33 Ja jos teette hyvää niille, jotka teille hyvää tekevät, mitä kiitosta teille siitä tulee? Niinhän syntisetkin tekevät.
      34 Ja jos te lainaatte niille, joilta toivotte saavanne takaisin, mitä kiitosta teille siitä tulee? Syntisetkin lainaavat syntisille saadakseen saman verran takaisin.

      35 Vaan rakastakaa vihollisianne ja tehkää hyvää ja lainatkaa, toivomatta saavanne mitään takaisin; niin teidän palkkanne on oleva suuri, ja te tulette Korkeimman lapsiksi, sillä hän on hyvä kiittämättömille ja pahoille.
      36 Olkaa armahtavaiset, niinkuin teidän Isänne on armahtavainen.
      37 Älkääkä tuomiko, niin ei teitäkään tuomita; älkää kadotustuomiota lausuko, niin ei teillekään kadotustuomiota lausuta. Antakaa anteeksi, niin teillekin anteeksi annetaan.

      Sitäpaitsi; ken tahtoo todella oman ristinsä ottaa ja Jeesusta seurata - hän halveksii tuommoisia heppoisen helppoja elähtäneitä käskyjä.

      Sillä Jeesuksen käskyssä on haastetta jo Jumalan armon tarvitsemiseenkin - oma liha ei riitä!
      Mooseksen kivitaulut on äkkiä täytetty ihan lihassakin, ei siihen uudestisyntymistäkään tarvita. Jopa ateisti nisitä selviää, jos on hyväntapainen hiukankin.

      Matt. 5:22
      Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.

      • ja elähtäneitä"?

        >>>Sitäpaitsi; ken tahtoo todella oman ristinsä ottaa ja Jeesusta seurata - hän halveksii tuommoisia heppoisen helppoja elähtäneitä käskyjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1434
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1354
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1105
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1061
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      71
      708
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      681
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    9. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      102
      541
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    Aihe