Suomen parhaat ruisleivät (esim. Padasjoen leipomon leipä) tehdään yksinomaan hiivatonta juurta käyttäen ja ERITTÄIN karkeista jauhoista. Tämä on ollut ratkaiseva tekijä suomalaisessa leivässä kautta aikojen. Vain näillä keinoin saadaa leipiä, jotka maistuvat erilaisilta eri pitäjissä. Ruisleivän leivonta ei ole helppoa, oikeastaan se on huippukarkeilla jauhoilla yhtä tuskaa! Tämähän on nykyleipomoille täysin mahdoton ajatus, joten on ajauduttu erittäin kauas perinteisestä, omaperäisestä ja absoluuttisen maukkaasta ruisleivästä (laitetaan vehnäjauhoja, hiivaa, perunahiutaleita yms roinaa ja viipaloidaan valmiiksi). Sen pituinen se.
Ruisleipä ei ole helppo leipä!
9
1649
Vastaukset
- Ruisfani
Siksi haenkin ruisleipäni Turun kauppahallista. Marketeista ei saa oikeaa ruisleipää, jotain ihme piraattipullia, hyi stana!
Terveisiä vaan Ylhäisten leipämyyjälle! - täti
Totta tosiaankin on, että nykyään saa hyvin harvassa kaupungissa kaupoista 100 % ruisleipää.
Isot leipomot ilmoittaa n.s. ruisleivän nimisenä leipää jossa on tuoteselosteen mukaan VAAN 16 % ruista.
Mikä ihmeen ruisleipä se muka on ?
Täällä maalaisleipomot ( pari sellaista ) tekee vielä kauppoihin ruisleipää , mutta itse kun tekee leipänsä, ainakin tietää mitä se on.
Nykyään vaan hyvin harvalla on siihen mahdollisuus ja ennenkaikkea taitoa puuttuu.
Kyllä on mahtava makunautinto kun ottaa uunin arinalta kypsän 100 % ruisleivän ja vähän jäähtyneenä laittaa päälle VOITA !- kotona leivottu
Syön itseleipomaani ruisleipää ainoastaan. Sen teen juureen ilman hiivaa.Lisään taikinaan auringonkukan- ja pellavansiemeniä,jotka antavat hyvan aromin ja ovat erittäin terveellisiä!
Paistan leipäni kiertoilmauunissa,siis sähköuunissa.Ei ole vielä eteen tullut ihmistä,joka ei olisi kehunut leivän hyvää makua! Sitä syö aivan liian paljon kerralla.
- Remontööri
Olen harrastellut ruokakokeiluja sinkkuelämän rentouttavaksi ratoksi.Ei tule kauheita vahinkoja eikä mikään räjähdä vaikka menisi vikaankin.
Kun sain käyttööni leivinuunin,kokeilin ruislimppujen tekoa ilman reseptejä muistiin kertyneiden tiedon murusten perusteella.Juurenkin käytin itse.
Ja onnistumisen ilo olikin melkoinen jo eka kerralla.Aivan oikean ruislimpun näköisiä,rakenne hyvä,rapea kuori,sisältä pehmeä ja kuohkea.
Todellakaan ei lämmin leipä tarvitse päällensä muuta kuin rasvaa.
Vain suolan määrässä oli säätämistä.
Tämä prosessi onnistuisi leipomossa varmaan tehokkaasti sarjatyönä,oletan.
Mikähän siinä nyt kiikastaa ettei kunnollista leipää koskaan päädy kauppaan asti ?- sisään-
se on raskasta leipää,kallista.
Vehnäleipään saa kohottamalla ja vatkaamalla paljon ilmaa,se on kevyttä,mutta yhtä kallista kuin ruileipä.
- Parasta ennen
Padasjoen ennen niin mainio ruisleipä on mennyt nykyisin ihan höpöksi, tekisi mieli sanoa pilalle. Ennen leivässä oli paljon parempi maku ja leipä oli pehmeämpi kuin nykyinen "näkkileipä", johon ryynit ja jyvät on liimattu kiinni pintaan. Ennen irtojauhot antoivat tuotteelle viimeisen, makoisan silauksen. On todella harmi, että 49-vuotias leipomo alkoi hörhöillä 50-vuotisjuhlansa edellä. Palatkaa nopeasti takaisin takaisin vanhaan kunnon Padasjoen ruisleipää tai alamme etsiä ruisleipää muualta!
- anne
No minä olen täysin erimieltä. Tämä uusi leipä, paistettu/leivottu karkeammasta ruisjauhosta on mahtavan hyvää. Kesä kun päättyy täytyy jälleen tyytyä muihin leipiin.
PADASJOEN "UUTTA" RUISLEIPÄÄ EI VOITA MIKÄÄN.
Suosittelen lämpimästi kokeilemaan, paikallisista ja lähikylien kaupoista sitä saa: PADASJOEN LEIPOMON LEIPURIEN KIVIARINALLA PAISTAMAA RUISLEIPÄÄ!!
Rouheisella kohti 50 vuotisetappia, ja pysykää rouheisessa Vääksyn Myllyn jauhossa.
Yks mökkiläinen Anne - åbobo
Syön just nyt kyseistä leipää. Hyvää on.hyvää on naapurista myös Luopioisten kotileipomon ruisleipä.
Turkulainen ruisleipä on puoliraakaa mutta paikalliset palvovat sitä. Isäni Tammelasta ei suostunut sitä syömään vaan söi Tarmolan limppua ja mökillä forssalaista.
Huvittaa kun nämä terveysfasistit hinkuaa sitä lähiruokaa mutta sit laittaa vielä kuuman leivän päälle jotain ultrakevytbenecolia...kaatais rasvatonta maitoa.
- En tiedä
mikä arina on suurleipomoiten uunissa,mutta aina on kotonani ollut puulla lämmitettävässä uunissa arinana kivi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1127969Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4007133Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804444Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294179Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022598Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332335- 1002299
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202019Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11887Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11870