eli siis vinkkejä suklaan murskaamiseen?leipasin äsken muhvinsseja ja murskasin sen vaan veittellä ja vasaralla..huonoin tuloksin..siis sotkin tietysti ko ko keittiön.vinkkejä siois kellään?
suklaan murskaaminen
munaton&maidoton
54366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä aukaise suklaapakettia vaan pidä se sellaisenaan. Ota sitten nuija tms. astalo ja nuiji suklalevyä rikkomatta kuitenkaan käärepaperia. Suklaa menee rikki ja murut pysyvät sisällä. Aukaise pakkaus ja eikun murut muffinsiin!
raastinraudalla onnistuu hyvin. saa pientä tai isoa murua.
laittaa suklaan ensin jääkaappiin ja sit vasta kun se on "kovaa" alkaa raasteleen...
Äkkiä se silti alkaa sulamaan sormien välissä. Mut lämpöstä suklaata todellakaan ei kannata alkaa raastamaan, siinä mössää vain.
Levyä on vaikea raastaa tai muuten murskaa, koska se on niin ohut ja sulaa heti sormiin.
Sulata suklaa mikrossa tai vesihauteessa ja kaada se vaikka rasvattuun kaffekuppiin ja laita pakastimeen.
Kohta sinulla on kunnon palanen, josta voit raastaa tai terävällä veitsellä vuolla hienot koristeet tai muruset.
Lopun suklaan (siis jos jotain jää) voit laittaa takasin pakastimeen tai ihan vaikka herkutella salaa itseksesi.