Meille tulossa n. 10 - 15 vierasta iltaa istumaan. Heille pitäis kokata jotain (erittäin helppoa)suolaista purtavaa joka oli tyypillistä Saksalaisille. Onko teillä reseptiä josta saisin apua? iitos etukäteen; Anja
Saksalaista iltapalaa
Hilfe
81641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Paskaa tikun nokassa.
tuolta löytyy "resähtejä":
http://www.chefkoch.de/rs/s270g87/Deutsche-Rezepte.html
http://www.trendmile.de/Kochbuch/Kalorien/300-bis-600-kcal-p.P./300-bis-600-kcal-p.P..php
Söin Berliinissä Flammkucheneita ja olivat hyviä.
Ne ovat vähän niinkuin pizzaa ja mielestäni soveltuvat oikein hyvin illanistujaisiin oluen seuraksi.
Netissä oli saksalaisia ohjeita vaikka kuinka.
Tässä yksi suomennos:
250g jauhoja
20 g hiivaa
5 rkl maitoa
0,5 rkl sokeria
0,5 tl suolaa
1 muna
1 rkl öljyä
200g creme fraichea
pippuria
muskottipähkinää
300 g sipulia
70 g pekonia
liuota hiiva kädenlämp. maitoon. Sekoita jauhoihin sokeri ja suola, muna ja öljy. Sekoita maitoseos joukkoon. Lisää hieman vettä jos taikina on kuivaa.
Anna kohota lämpimässä 30 min.
Kaulitse pellille ohueksi levyksi leivinpaperin päälle.
Laita taikinan päälle creme fraiche, jauhettua pippuria ja jauh. muskottia.
Ohueksi siivutetut ja pieniksi pilkotut pekonit tasaisesti päälle.
Paistetaann 200 asteessa noin 35 min.
Itse muuntelin täytteitä. Esim kylmäsavulohisuikaleet sipulin kanssa olivat namia. Ja savustetut purkkisimpukat sopivat mainiosta.
Ovat vielä parempia kuin pizza ja kotoisin muuten Elsassista tahi d'Alsacesta - riippuen millä puolella rajaa ajattelee olevansa. En oikein ymmärrä miten ne ovatkin kotiutuneet niin tiiviisti Berliiniin ja sielläkin vain joillekin kulmille.
Näihin ei kai saisi laittaa sitten yhtään liikaa täytettä - perinteinen on kai silavannokareet (pekoni), sipuli ja suola. Tarjotaan vanerinkappaleen päältä ja voivat olla ihan minkä muotoisia vaan.
Mutta kuten edellä kerrotaan - herkullisia!
Kylmää/lämmintä itsetehtyä perunasalaattia, paistettua makkaraa (Bratwurst esim.) ja hapankaalia (saa ostettua valmiina).
tarjoa saksalaisille suomalaista ruokaa. Tuskinpa ovat tulleet tänne Suomeen tutustumaan siihen, mitä saavat kotimaassaan.
Muistan kun kerran olin tilaisuudessa, johon tuli venäläisiä vieraita ja emäntä oli päättänyt heille tarjoata borssia. Kun se oli syöty, sanoi kunniavieras, että olipa hyvää alkukeittoa, mitä saammekaan pääruoaksi ? Nolo tilanne emännälle, kun ei kokonaisuudessaan tuntenut venäläisen ruokakulttuurin taitoja, että keitto on vain alkuruoka ja sitä tulee seurata jotakin pääruokaa. parempi olisi ollut vaikkapa poronkäristys silloin.
Mikäli kuitenkin haluat pidättäytyä saksalaisessa menuussa, joitakin vihjeitä voit lukea seuraavasta
http://www.kolumbus.fi/zinnkeller/
Saksassa on myös hyviä viinejä, mutta nyt Oktoberfestin alkaessa lienee olut paikallaan.
Haistakaa paska
Et voi olla tosissasi, et voi tarjota heille mitä ruokaa ne tekee itse paremmin. Tee psuomalaista tai muun maalaista kuin saksalaista. Vinkki! Makea chili kastike antaa aasialaisen säväyksen kaikkiin ruokiin, kokeile sitä! Juhlat voivat alkaa!