Miten tuo eroaa muusta riistasta, on ainakin pieni, ei varmaan tarvitse kauaa kypsentää?
En löydä reseptejä, mutta kai se jotain peuraa vastaa. Söpö eläin, eestistä metsästetty, on varmaan parempaa kuin iänikuiset hirvet.
Eipä tuo villisikakaan niin namia ole ollut kuin Obelix väittää.
Metsäkauris
3
2151
Vastaukset
- BAMBIA
Ei ollut kovin herkullinen kuitenkaan. Pitkät kylkiluut ja laihasti lihaa. Molemmista takajaloista saa jonkinlaisen paistin pienelle porukalle ja koko selkälihasosasto muistutti hyvin paljon jänistä, no ehkä kuusi ihmistä pääsee nälästään runsaiden lisukkeiden kera.
Elopaino oli varmaan vähän päälle 20 kg.
No ehkä villisikaa sittenkin. Ja nyt on ukko hirvimetsällä - ainakin yksi vasa on päätynyt saaliiksi, joten ei tässä nälkää nähdä. Entisiäkin on syömättä.
Hyvää jahtionnea kaikille!
Pienin hirvieläin on tuo kauris, sen tiesinkin, mutta että noin onneton...- sillä
kokoa kovin paljon ole.Itse olen niitä muutamia kymmeniä ruoaksi laittanut.Kyllä se vain hyvältä maistuu vieläkin.16.8 ammuin viimeisen.Syötyhän se jo melkein on.Kuivaa lihaa tein paisteista.Semmoisen 6 kiloahan siitä saa luutonta lihaa(12 kiloa luineen),joten pitäisihän se seitsemällekin henkilölle riittää kertasapuskaksi.
- riistan suikaleita
sillä kirjoitti:
kokoa kovin paljon ole.Itse olen niitä muutamia kymmeniä ruoaksi laittanut.Kyllä se vain hyvältä maistuu vieläkin.16.8 ammuin viimeisen.Syötyhän se jo melkein on.Kuivaa lihaa tein paisteista.Semmoisen 6 kiloahan siitä saa luutonta lihaa(12 kiloa luineen),joten pitäisihän se seitsemällekin henkilölle riittää kertasapuskaksi.
myydään pakastealtaista. Ihan poropnkäristysohjeella maukasta pöytään http://www.netti.fi/~akaskoul/karistys.htm
http://www.reseptit.com/article/articleview/138/1/2/ Minä laitan vielä katajanmarja rouhetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2898284Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1944497Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy302737Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1902563Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171052153- 511696
- 581658
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s191541Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3431303- 1681298