Teollisuus on suuri saastuttaja

Sehän on sillä lailla, että teollisuus on suuri saastuttaja. Teollisuuden edustajien päätökset vaikuttavat suuresti ympäristön tilaan. Sen rinnalla meikäläisten jätteiden lajittelu on pientä viherpiipertämistä.
3253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Purin ajatuksiani ihan oman otsikon alle, jotta se ei katoaisi. Käy kurkkaamassa. "Yksilö on kaiken ydin".

Äänestä

http://www.ymparisto.fi/download.asp?contentid=49429&lan=fi

Suomessa ympäristövaikutuksista noin 2/3 tulee ihmisten kulutuksesta. Ja siihen voidaan vaikuttaa kulutusvalinnoilla.

Ja joo, onhan se niin, että teollisuus saastuttaa paljon, mutta kuinka suuri osa teollisuudesta tuottaa jotain sellaista, mitä ilman tulee toimeen hyvin?

Äänestä
  • lähes kaiken takana on kulutus, ei teollisuus tuota jollei kamaa kuluisi niin hirveesti. kulutuksen osuus ei taida ihan suoraan tuosta mittatikusta tulle, siinä kun sotkee vielä vienti ja tuontikin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alkaa vihertää kirjoitti:

Sehän on sillä lailla, että teollisuus on suuri saastuttaja. Teollisuuden edustajien päätökset vaikuttavat suuresti ympäristön tilaan. Sen rinnalla meikäläisten jätteiden lajittelu on pientä viherpiipertämistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu