Elämä ei ole sattuman tulos. Elämä luotiin korkeampien voimien ohjaamana ja se lähti hyvin pienestä liikkeelle ja jatkoi evolutionaarista kehityskulkuaan. Darwinismi ei ole luomisopin vastainen, vaan sen seurauksena tullut elämän kulun, ajan muovaaman ja etenemisen muoto.
Luomisoppi ja Darwinismi
samooojamies
8878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Evoluutio ei otakaan kantaa elämän syntyyn, joten ristiriitaa ei voi ollakaan, mikäli luomista ajattelee pelkästään elämän synnyttämisenä.
Kaikkien nykyään elävien ja muinoin sukupuuttoon kuolleiden eläinlajien luominen samaan aikaan kuusituhatta vuotta sitten on se satu, mihin ei järjissään oleva ihminen voi uskoa.
Abiogeneesistä meillä ei ole vielä tarpeeksi tietoa, mutta tulemme kyllä kuulemaan sitä uskonnon tekosyin vastustavia sitten, kun tietomme aiheesta on kasvanut ja tiedemiehet pystyvät luomaan itse orgaanisen eliön epäorgaanisesta aineesta.
Kuinka voivat vakavissaan ollakin...kaikenlaisia kiihkoilijoita löytyy joka uskonnosta. Ei siinä mitään, että uskoo johonkin, mutta se kiihko millä se tulee ulos; näyttää jotenkin mielenvikaisten menolta.
on tieteeltä selittämättä ; miten ovat geenit ja organismit yleensäkin syntyneet.
Evoluutio ei toimi suinkaan niin ,että vääjäämättömästi syntyisi jotakin korkeamman tason järjestystä. Sattuma ja valinta tuottavat vain lähinnä epäjärjestystä.
Ei Raamatun luomisoppia eikä uusdarwinismia voi
rahavallan virheellisyyden
takia yhdistää,koska totuuksia voidaan
esittää vain ja ainoastaan materialismissa.
Näin ollen annan esimerkin valonkin painosta luonnonlailla
N = B x V
Ja valon eli kaasun paino on siis
metrijärjestelmässä esim. happea
N = 1420 g (valon paino)
B = 1428 g/m3 (oksin tiheys kaikissa olomuodoissa)
V = 1 m3 (kaasun tilavuus)
Vai tuottaa valinta sinusta epäjärjestystä? Varmaan sinulla on melkoiset todisteet näin hurjan väitteen tueksi, olettaisin. Niin että mitähän ne sellaiset todisteet ovat?
Sain kaavasi mukaan valon painoksi 1,0056 g/m Onkohan kaikki eriväriset valot samanpainoisia, vai päteekö tämä vain valkoiselle valolle ?
Ei luonto ole mikään kulttuuri-imperialistien
laboratorio,joten patentoi ensin materialistinen
metrijärjestelmä,jos merkitset liikettä ms,
sillä laservalon tiheys B on sama kuin nopeus
ms sähkölaitteen ulkopuolella.Sen sijaan materian
väri on sen sekundaarikvaliteetti.
Ei, Darwin ei luonut evoluutioteoriaa. Hän oli vain ensimmäinen, joka esitteli sen kunnollisten todisteisen kera kaikille.
Ja kun nykyään fundamentalistit puhuvat darwinismista, se vain osoittaa minkä jo tiesimme, elikkä etteivät he tiedä tieteestä mitään, sillä nykytieteen perustana olevaa evoluutiota ei voi enää kutsua darwinismiksi, sillä se on muuttunut tieteen kehityksen mukana niin paljon. Ehkä "darwinismilla" voisikin olla uusi merkitys, eli se, että uskaltaisi puolustaa ja edistää tiedettä, vaikka ympäristö olisikin tervettä järkeä vastustava.