Venäläinen Irina Ljuhatan on saanut kaksi kielteistä turvapaikkapäätöstä ja on nyt Harjun seurakunnan suojissa tampereella. Hyväksyttekö tämän? Minä en hyväksy!!!
Tämähän saa aikaan lumipalloilmiön.Kohta seurakuntien hoivissa on useita, joille turvapaikkaa ei myönnetä. Meneekö nämä kulut sitten kirkollisverosta vai kuka tämän leikin maksaa..koulutuspaikkakin näköjään järjestyy ohi yhteisvalinnan ja kaikki muut luontaisedut tulee tietysti kuin manulle illallinen.Kahden vuoden koulutuspaikka ihmiselle, jolle ei myönnetty turvapaikkaa, uskomatonta!!!Jos meno jatkuu tällaisena, minä ainakin eroan kirkosta!
Irina Ljuhatan
12
532
Vastaukset 12
- Vapaa suomalainen
Ihme kun olet kirkon jäsen.taidat olla uskovainen ja taivaaseen menoa odottva
Et tunnu oikein viisaalta jos tollaisiin jumalajuttuihin uskot.- Pekka walden
Ei ole kaikille yhtä terävää älyä suotu, kuin sinulle vapaa suomalainen.
- Vapaa suomalainen
Pekka walden kirjoitti:
Ei ole kaikille yhtä terävää älyä suotu, kuin sinulle vapaa suomalainen.
Sinulla on fiksuja ajatuksia,mutta ihmettelen miten sinä järkevä ihminen olet tuollaisessa yhdistyksessä kuin kirkko ja kehtaat julkisesti tunnustaa uskosi.EROA JO TÄNÄÄN,TEET VIISAAN PÄÄTÖKSEN. Älä ole kiinni taikauskossa kiinni,ei olisi sinusta uskonnut.
- tervetuloa.
Yksinäiset,naiset tervetuloa,melkein seisoo,kun ajattelenkin...
Meillä suomalaisilla on vapaus ja kyky oikeudenmukaiseen katsantoon, ja meillä suomalaisilla on myös inhimillinen velvollisuus auttaa tarvittaessa. Nyt pitäisi käyttää tuo inhimmilistä ajattelu kykyä jos ei Irinan vuoksi, niin tuon lapsen vuoksi.
venäläinen rikollismaailma on julma ja ja suorastaan brutaali, eikä eroittele enempää naisia, kuin lapsiakaan toimissaan. Siksi olisi ehkä syytä miettiä että voitaisiinko tämä lainkohta ohittaa vedoten inhimmillisyyteen, vaikkakin olen sikäli Pekan kanssa samoilla linjoilla että Venäjän kokoisen maan pitäisi pystyä turvaamaan kansalaistensa koskemattomuus rikollisislta tahoilta.
99 §
Hakijan turvallinen turvapaikkamaa
Hakijalle turvalliseksi turvapaikkamaaksi voidaan hakemusta turvapaikkamenettelyssä ratkaistaessa katsoa valtio, joka ilman maantieteellistä varaumaa on liittynyt pakolaisten oikeusasemaa koskevaan yleissopimukseen (SopS 77/1968), kansalaisoikeuksia ja poliittisia oikeuksia koskevaan kansainväliseen yleissopimukseen (SopS 8/1976) sekä kidutuksen ja muun julman, epäinhimillisen tai halventavan kohtelun tai rangaistuksen vastaiseen yleissopimukseen (SopS 60/1989) ja noudattaa niitä niin, ettei hakijalla ole vainon tai vakavien ihmisoikeusloukkausten vaaraa.
Mitään maata ei tule määritellä yleisesti kaikille turvalliseksi turvapaikkamaaksi, vaan turvapaikkamaan turvallisuus tulee arvioida aina yksilöllisesti ja tapauskohtaisesti. (Uusi 2 mom.)
Vedoten tuohon viimeiseen kappaleeseen soisin kyllä mieluusti lapselle turvallisen tulevaisuuden, kera ainoan huoltajansa. Irinan kouluttautuminenhan on vain hyvä ja terve singnaali siitä että hän haluaa integroitua yhteiskuntaamme ja huolehtia viimekädessä omasta toimeentulostaan.- ajattelu voimaa
Hyvä KÄDE! On ilo huomata että palstalla on edes joku jolla on oikeasti humaania, ja katsannollista ajattelukykyä.
- Pekka walden
Muutama päivä sitten oli aamulehdessä juttu, jossa kerrottiin irinan isän kuolleen autokolarissa epäselvissä olosuhteissa.
Kuinkas ollakaan, eilen kirjoitettiin täytenä faktana, että isä on murhattu. Taitaa irina muuttaa tarinaa tarpeen mukaan. Pekka walden kirjoitti:
Muutama päivä sitten oli aamulehdessä juttu, jossa kerrottiin irinan isän kuolleen autokolarissa epäselvissä olosuhteissa.
Kuinkas ollakaan, eilen kirjoitettiin täytenä faktana, että isä on murhattu. Taitaa irina muuttaa tarinaa tarpeen mukaan.Et osa edes kunnolla lukea. Pekka, keskustellaan kasvoikkain. Vasta nyt v. 2026 näin nettissä sun aloittama viestin ketju. Jos olet jo kuollut, ymmärrän täysin miksi. Mutta jos et, olen valmis tavata livenä ja selittää sulle kaikki mitä jäi epäselväksi ja paljon muuta. Laita mulle yv. Facessa: löydät mut Irina Liu nimellä.
- Anonyymi00012UUSI
No on se kumma ettei Irinaa viedä rajalle ja laiteta tallustelemaan
omalle maaperälleen.Tänne vaan täyshoitoon jätetään Hei Pekka. Oletko elossa? Haluaisin tavata kasvokkain ja keskustella asiasta. Olen esim. Facessa Irina Liu nimellä. Ota yhteyttä siellä yv:llä. Terveisin, Irina Ljuhatan.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1801022- 77687
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48672- 81581
- 39549
- 46530
- 106530
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä37513Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja288494- 21488
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan37487Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47474Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37447Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91436- 21422
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26420Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24416Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80415Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va144415